Yolsuzluk önergeleri 4 bakan konuşuyor (Canlı yayın)

Yolsuzluk önergeleri 4 bakan konuşuyor (Canlı yayın)

TBMM'de bugün eski bakanlar için rüşvet, irtikap, görevi kötüye kullanma suçlarına ilişkin fezlekeler uyarınca soruşturma komisyonu açılıp açılmaması ele alınacak. Meclis'te 4 eski bakan konuşuyor

Sultan ÖZER
Ankara

Meclis Genel Kurulu bugün olağanüstü günlerinden birini yaşıyor. AKP’li dört eski bakan hakkında yolsuzluk iddiaları ile Meclis soruşturması açılmasına ilişkin AKP ve CHP’nin önergeleri görüşülürken, Meclis TV yayında değil. Meclis Başkanı Cemil Çiçek de yayın yapılmamasını savunurken önerge görüşmelerinde de Meclis TV’ye sansür öne çıkıyor ve yolsuzlukların halkın gözünden kaçırıldığı” eleştirileri yapılıyor. Görüşmeleri CHP’li gazeteci milletvekili Melda Onur Ustream üzerinden canlı yayınlıyor. Melda Onur daha önce de 18 Mart'ta mecliste dört bakan hakkında görülen fezlekeleri canlı yayın ile halka duyurmuş ve bu yayınıyla Metin Göktepe Jüri Özel Ödülü'ne layık görülmüştü.

 ARKA SIRALARA OTURDU

Meclis Genel Kurulu saat 14.00’de MHP’li Meral Akşener başkanlığında toplandı.  AKP’lilerin çok fazla ilgi göstermediği, oylamalara katılmayı tercih ettiği Genel Kurul’da başından itibaren bulunan lider,HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü oldu. Meclis’e ilk gelen hakkında yolsuzluk iddiası bulunan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler oldu. Güler elinde bir çantayla geldiği Genel Kurul’da arka sıralara oturmayı tercih etti.

Genel Kurul’da ilk olarak gündem dışı söz alan CHP’li Mehmet Hilal Kaplan, AKP’nin 1 Mayıs’ta Taksimi, İstanbul’da tüm ulaşımı, savaş koşullarında bile hemen başvurulmayacak yöntemlerle engellemesini kınadı. İşçilere, emekçilere yönelik saldırılara, gözaltılara ve 24 saatlik gözaltı süresinin çiğnenerek  dört güne çıkarıldığına atıf yapan Kaplan, AKP’nin baskı ve saldırıları politika haline getirdiğini söyledi. Hilal ayrıca Deniz Gezmişlerin idam edilişlerinin yıldönümüne atıf yaparak, Onların, aradan yıllar geçse de unutulmadıklarını, bugün de mezarları başında anılacaklarını söyledi.

MECLİS TV TARTIŞMASI YAŞANDI

İlk sözün ardından Meclis TV’nin yayın yapmaması üzerine bir tartışma yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, görüşmelerin canlı yayınlanması konusundaki taleplerini anımsatarak, canlı yayın olmadığı durumlarda internetten yapılan yayının da kesik olduğunu bildirdi. Hamzaçebi, sorun giderilene kadar oturuma ara verilmesini istedi.

KÜRSÜDE YAYIN KONTROLÜ

CHP Brup Başkanvekili Engin Altay oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in yayına giderek cep telefonundan internet yayını olmadığını gösterdi.

Akşener de gündem dışı konuşmalar yapılırken teknik personelin internetten canlı yayını açması talimatını kürsüden verdi.

Meclis televizyonu yayının açılmasına ilişkin direktif vermesinin ise sözkonusu olamayacağını bildiren Akşener, gündem dışı konuşmaları yaptırmaya devam etti.

‘MİLLİ İRADEYE KARARTMA’

Daha sonra söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, milletvekillerinin fezlekelerin içeriğini öğrenmelerinin engellendiği gibi, “sırf millet haberdar olmasın diye” Meclis TV’nin de yayın yapmadığını söyledi. Bunu “milli iradeye karartma” olarak ifade eden Vural, TRT3’ün TBMM yayınları için kurulduğunu hatırlattı. Meclis Başkanlığı’na yayın için başvurduklarını, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten  gelen yanıtta, TRT3’ün spor yayınları yaptığı ve canlı yayınlarda aksama olmaması için Meclis TV’nin yayınının yapılmasının protokole uygun olmadığını bildirdiğini aktaran Vural, TRT 3’te canlı yayın  olmadığını, eski yayınların devam ettiğini söyledi. TRT’nin TBMM’ye yalan beyanda bulunduğunu belirten Vural, bunu “"Bürokratik oyunlar mı Meclisi yönetiyor, atanmışlar mı seçilmişlerin üzerinde. Şu an TRT3’te yayını olan Beşiktaş Kasımpaşalılar da bu soruşturmayı bekliyor. Maç yayını ile TRT bu görüşmelerin yayınlanmasını engelliyor. Bu rezalettir. Bu atanmışlar kendisini TBMM üzerinde mi görüyor. Bu bürokratik oligarşidir” dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de canlı yayın olmamasını eleştirerek, bilgi edinme hakkının çiğnendiğini söyledi.

SUÇ İŞLEMEYE TEŞVİK OLUR

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de yayınların her zamanki kurallar çerçevesinde yapıldığını ileri sürerken, CHP sıralarından, "Ne zamandan beri TRT genel müdürü meclisin üzerine çıktı" diye laf atıldı. Canikli ise, kural dışı davranmanın mümkün olmadığını savunarak, "Siz meclis başkanını suç işlemeye davet edemezsiniz" dedi. Milletvekillerinin fezlekelerin içeriğini öğrenemedikleri eleştiriye de “tüm dünyaya sayfa sayfa servis edildi”  diye yanıt veren Canikli,  fezlekelerin içeriğinin herkesin bildiğini, onun için bir engelleme olmadığını savundu. Bunun üzerine Oktay Vural da “o zaman buyrun görüşmeleri yayın (Salı) yapalım” önerisinde bulundu. Ancak bu öneri dikkate alınmadı.

Grupların yüksek sesle eleştirileri ve tartışmalar sürerken, Canikli’nin gelen bir telefon üzerine hızla Genel Kurul’dan ayrılması, “Başbakan mı aradı” yorumlarını getirdi.

VEKİLDEN CANLI YAYIN

Bu arada CHP Milletvekili Melda Onur, CHP'nin ön sırasından bilgisayarıyla genel kurul salonundan USTREAM üzerinden canlı yayın yapmaya başladı. Bu sırada kürsüye çıkan MHP'li Lütfi Türkkan'a CHP sıralarından, "Canlı yayındasın" diye laf atıldı.

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında sabah saatlerinde AKP Genel Merkezi’nde milletvekilleri kahvaltıda biraraya geldi. Toplantıda  milletvekillerine, soruşturma komisyonu ve önergelerin görüşülmesi konusunda bilgi verilerek, parti disiplinine uymaları, gerginlik yaratmamaları konusunda uyarıldılar.

Meclis Genel Kurulu’nda önce usül tartışması yaşandı, ardından önce AKP’nin soruşturma önerisi görüşüldü. CHP’nin soruşturma önerisi dört eski bakan hakkında ayrı ayrı oldu ve her bakan için ayrı bir komisyonun kurulması önerildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net