Buğdayda gümrük vergisi sıfırlandı

Buğdayda gümrük vergisi sıfırlandı

TOPRAK Mahsulleri Ofisine geçen yıl çıkarılan kararname ile sıfır gümrük vergisiyle 1 milyon ton buğday ithalatı için tarife kontenjanı açılmasının ardından, özel sektöre de sıfır gümrük vergisi ile mayıs ayına kadar buğday ve yulaf ithal etme imkanı sağlandı. Buna göre, 1 Mayıs 2011’e kadar buğday ve yul

TOPRAK Mahsulleri Ofisine geçen yıl çıkarılan kararname ile sıfır gümrük vergisiyle 1 milyon ton buğday ithalatı için tarife kontenjanı açılmasının ardından, özel sektöre de sıfır gümrük vergisi ile mayıs ayına kadar buğday ve yulaf ithal etme imkanı sağlandı. Buna göre, 1 Mayıs 2011’e kadar buğday ve yulaf ithalatında yüzde 130 yerine yüzde sıfır gümrük vergisi uygulanacak. Gümrük vergisi, 1 Mayıstan itibaren tekrar yüzde 130’a çıkarılacak. Rusya’nın üretimdeki düşüş gerekçesi ile hububat ihracatını yasaklamasının ardından dünya buğday fiyatlarının artması üzerine, “Yurt içi piyasada fiyat artışı hareketlerini baskılamak” iddiasıyla, geçen yıl aralıkta çıkarılan kararname ile TMO sıfır gümrük vergisi ile 1 milyon ton buğday ithalatı için tarife kontenjanı açılmıştı. TMO, tarife kontenjanı kapsamında 2011 yılı sonuna kadar sıfır gümrük ile ithalat yapabilecek. Bu kapsamda şimdiye kadar 600 bin ton buğday ithalatı bağlantısı yapan TMO’nun stoklarında halen 1 milyon 475 bin ton buğday bulunuyor.
Buğday ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanmasına un sanayicileri karşı çıkarıyor. Un sanayicileri, “İç piyasada Türkiye’yi hasat dönemine götürecek kadar buğday stoku bulunduğu, uluslararası piyasada buğday fiyatlarının çok yüksek olduğu, hasat öncesi yüksek fiyattan buğday ithal edilmesinin ülkeyi gereksiz döviz ödemek ile karşı karşıya bırakacağı, ayrıca, yüksek miktarda buğday ithal edilmesi halinde çiftçinin yeni dönemde ürününü satmakta zorlanacağını” düşünüyor. (ANKARA)

www.evrensel.net