21 Haziran 2011 12:35

AKP’li başkandan yargıya talimat

AKP hükümetinin “ileri demokrasi” döneminde akıl almaz bir hukuk skandalı daha yaşandı. Anayasa’nın 138. maddesine göre hiç kimse mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Bu açık Anayasal kurala rağmen AKP’li İzmit Belediyesi, Kocaeli Adliyesi’ne bir yazı g&o

AKP’li başkandan yargıya talimat

Paylaş

BELEDİYE ADLİYE’YE YAZDI

AKP’li İzmit Belediye Başkanlığı, 13 Haziran 2011 tarihinde, Kocaeli Adliyesi Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı’na bir yazı gönderdi. İzmit Belediye Başkanı adına İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut’un imzası ile gönderilen yazıda, kamulaştırma davalarında mahkemelerin bilirkişiler tarafından hazırlanan raporları çoğu zaman tartışmadan kararlarına aldığı iddia edildi. Yazıda bilirkişi raporlarının “çoğunlukla bilimsellikten ve realiteden uzak olduğu, yeterli araştırma ve inceleme yapılmadan aceleyle hazırlandığı, raporların çoğunlukla birbirinin kopyası olduğu” öne sürüldü.

‘BİLİRKİŞİLERİN UYARILMASINI’ ARZ ETTİ!

Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut imzalı yazıda, “Ortaya konulan kriterlerin denetlenebilir olmadığı ve taraflar arasında kayırmaya yol açarak, kurumun zararına sebebiyet verdiği açıkça görülmektedir” denildi.  Bilirkişilerin raporları hakkında ağır ithamlarda bulunan İbrahim Bulut, yazısını “Arz ve izah edilen ve resen uygun görülecek hususlar göz önüne alınarak, yetki çevreniz içerisindeki ilgili mahkemelere, belirtilen hususlarda atanan bilirkişilerin uyarılması konusunun bildirilmesini saygılarımla arz ederim” cümlesi ile sonlandırdı.

ANAYASA: HAKİMLERE EMİR, TAVSİYE VERİLEMEZ

HUKUKÇULAR TEPKİLİ

Hukukçular, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut imzalı bu yazıyı, bir mahalli idare olan ilçe belediyesinin yargıya açık müdahalesi olarak yorumladı. Bilirkişilerin yasal düzenlemeler çerçevesinde görevlerini yapması gerektiğini anımsatan hukukçular, belediyenin baskısı ile hakimlerin ve bilirkişilerin baskı altına alınmasının yargının bağımsızlığı ilkesinin açık bir ihlali olduğunun altını çizdi. AKP hükümetinin “ileri demokrasi çağına geçildiği” iddiasının tartışıldığı günlerde, asgari bir demokrasinin olmazsa olması olan “yargı bağımsızlığı”nın AKP’li bir ilçe belediyesi tarafından yok sayılması yoğun tepki topladı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İnsanlığın vicdan sorunu: Çocuk askerler

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa