04 Mayıs 2014 16:03

Süryaniler, Asurilerden bu yana ilk kez askeri alanda örgütleniyor

Rojava’da bir taraftan Türkiye ve Barzani yönetiminin kuşatması, diğer taraftan cihatçı çetelerin saldırıları sürerken, eğitim alanından, savunmaya, inançlara özgürlüğe kadar devrimi inşa süreci de devam ediyor. Rojava’da yaşayan Süryaniler ve diğer Hristiyan halklar kendi öz savunma birliklerini kuruyor.

Süryaniler, Asurilerden bu yana ilk kez askeri alanda örgütleniyor
Paylaş

İsmail ESKİN

Rojava’da bir taraftan Türkiye ve Barzani yönetiminin kuşatması, diğer taraftan cihatçı çetelerin saldırıları sürerken, eğitim alanından, savunmaya, inançlara özgürlüğe kadar devrimi inşa süreci de devam ediyor. Rojava’da yaşayan Süryaniler ve diğer Hristiyan halklar kendi öz savunma birliklerini kuruyor. Süryaniler güvenliklerini sağlamak amacıyla Sutoro adı verdikleri Asayiş birimlerini kuruyor. Süryaniler, Asuri İmparatorluğundan bu yana ilk kez askeri olarak örgütleniyor.

Özerk Cizre Kantonu’nda yaşayan Hristiyanlar, Rojava devriminin başlamasından bu yana ilkleri yaşıyor. Kanton’da yaşayan ve sayıları yüzbinleri bulan Süryani halkı YPG öncülüğünde askeri alanda örgütlendiyor. Yüzyıllardır sürekli katliamlara uğrayan Süryani halkı, kendi öz savunmalarını sağlamak amacıyla Sutoro adıyla Asayiş birimleri kuruyor. Sutoro ekipleri, askeri olarak YPG içinde yer alan Süryani Askeri Meclisi’ne (MFS) bağlı. Asayiş Birimleri Komutanı Melki Rabo, Süryani ismi ile ilk kez askeri bir gücün kurulduğuna dikkat çekerek, “El Nusra ve IŞİD cephesi bizim için bölgedeki en büyük düşmandır. Sadece Süryani halkı için değil, bölgede yaşayan tüm halklar için bu unsurlar oldukça tehlikeli. Rojava’nın güvenliği için tüm halklar bir araya gelerek düşmanlarına karşı savaşacak güçtedir” diye konuştu. Sutoro’nun iç güvenliği sağlamaya çalıştığını belirten Rabo, Sutoro Jin ismiyle kadın asayiş birimleri kuracaklarını da söyledi. Savaş nedeniyle Rojava’yı terk eden Süryanilere seslenen Rabo, “Göç etmek bize fayda getirmeyecek. Buraları bırakıp giden Süryaniler geri dönmeli. Buralar bizim yurdumuzdur. Artık ne IŞİD’in ne de Rejim’in Rojava’ya girmesine izin vereceğiz” dedi. (Dêrik/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Korkunç Cuma’ sonrası Ukrayna’da hava gergin

SONRAKİ HABER

AKP ve CHP’ye katliam tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa