02 Mayıs 2014 17:51

İçişleri Bakanı: En zararsızı biber gazı!

İçişleri Bakanı Efkan Ala, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen emekçilere yönelik polis saldırılarına yönelik tepkilerin ardından NTV canlı yayınına çıktı. Ala, kullanılan yoğun biber gazıyla ilgili eleştirilere ilişkin soruyu yanıtlarken, “Daha az zarar veren bir yolu henüz yok” dedi.

İçişleri Bakanı: En zararsızı biber gazı!

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İçişleri Bakanı Efkan Ala, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen emekçilere yönelik polis saldırılarına yönelik tepkilerin ardından NTV canlı yayınına çıktı. Ala, kullanılan yoğun biber gazıyla ilgili eleştirilere ilişkin soruyu yanıtlarken, “Daha az zarar veren bir yolu henüz yok” dedi. Biber gazının ölümcül olduğu ülkemizde yaşanan çok sayıda vakayla olduğu gibi bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştı.

Efkan Ala, saldırıyla ilgili olarak, “Olabildiğince minimum zararla hem kamuya hem de gösteri yapanlara minimum zararla bu meseleyi çözmeye odaklanmıştık. Burada polise orantısız bir güç kullanıldı. Polisimiz dün görevlerini tam anlamıyla yerine getirdi. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ala'nın sözlerinden öne çıkanlar şöyle;

"250 bine yakın vatandaşımız kutladı Türkiye'nin dört bir yanında. İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda güzel bir kutlama yapıldı. Kayseri’de Hak-iş sendikası, Memur-Sen Diyarbakır’da yaptı kutlamalarını.

Yenikapı’yı daha sonra gösterdik talep edenlere İstanbul’da. Burada DİSK ve KESK’in her şeyi hazırlamış Kazlıçeşme var, Maltepe var. Kamu hizmetini, güvenlik, sağlık hizmetini sunabileceğimiz, gerektiğinde tahliye edebileceğimiz, vatandaşımızın rahatlıkla ulaşabileceği meydanları hazırlamış bulunmaktayız. Hatta Yenikapı’ya gelenler için ücretsiz ulaşım hizmeti verilecekti.

Bütün bunlara rağmen 10 bin kadar kişi Taksim’de yapacağız dedi ve hepimizin izlediği, aslında Türkiye'de geride bırakmak istediğimiz görüntülere neden oldular. Biz de gerekli güvenlik önlemlerimizi almıştık. Olabildiğinde minimum zararla hem kamuya hem de gösteri yapanlara minimum zararla bu meseleyi çözmeye odaklanmıştık. Burada polise orantısız bir güç kullanıldı. Polisimiz dün görevlerini tam anlamıyla yerine getirdi. Çok teşekkür ediyorum.

Sonuçta da beklenenin altında ama yine de yaralanmalar ciddi bir yaralanma yok ama polis memurlarımızdan da yaralananlar oldu ufak tefek. Bir memurumuz şu anda hastanede durumu iyi. Yaralanan polis memurlarımıza ve vatandaşlarımızı geçmiş olun diyorum buradan. Orantısız güç kullanılıp kullanılmadığı konusunda bu iddia ciddi bir bulguyla bize iletilirse biz bununla ilgileniriz yine. Ama Barbaros bulvarını kapatmaya çalıştılar, orada yaşayanları da rahatsız edecek görüntüler olmadı değil oldu.

Diğer vatandaşlarımızın güvenliğini hakkını, hukukunu koruyacak tedbirleri almak zorundadır polisimiz görevi ve yetkisi budur. Başka vatandaşlarımızın hak ve hukukunu korumaya çalışırken orada toplananları dağıtırken yine bazı vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesine neden olabiliyorsunuz. Dün Hamburg’da da sıkıntı oldu.

Su kullanıyorsunuz gaz kullanıyorsunuz ve olabildiğince eğitimli biçimde kullanılmaya çalışılıyor. Toplumsal müdahale araçları kanunsuz gösteri yapanları düşünülerek geliştirilmiş araçlardır. Su ve eskiden daha çok cop olurdu. Gaz arzu edilmeyen bir şeydi kimse arzu etmez ama kurallara uymayanları kanunların gerektirdiği biçimde dağıtmanın da başka yolu daha az zarar veren bir yolu henüz yok.

İnsanların temel hak ve özgürlüklerinin önünü açmayı siyaset yapma nedeni olarak belirlemiş bir partinin mensuplarıyız biz. Kurulduğumuz günden beri bireyin temel hak ve özgürlüklerinin önünü nasıl açarız bunun arayışı içinde olduk.

Biz hiçbir zaman kutlamaların karşısında olmadık onları sağlayan olduk. 1 Mayıs’ı tatil yapan bu hükümetlerdir, Taksim’e 3 kez izin veren yine bu hükümetlerdir. Şimdi de Taksim’de arzu ediyorsanız yönetim kurullarınızla gelip çelenk koyup sonrada kutlamayı o büyük meydanlarda yapabilirsiniz diyen yine bu hükümetlerdir.

Ama hak ve özgürlüklerini kullanmak isteyen kişilerin belli sorumlulukları var. Başkalarına saldırmayacaksınız, kamu malına zarar vermeyeceksiniz, hükümet görevlilerine saldırmayacaksınız ve siz hakkınızı kullanırken başka insanlar sizin hakkınızı kullanmanızdan dolayı zarar görmeyecek. Taksim’i kapattığınızda bütün oradaki esnaf huzursuz oluyor, ticari hayatları kesintiye uğruyor. Yasal olarak izin verdiğimiz zaman bile dağılırken ve gelirken dükkanların camları kırıldı. Buna izin veremeyiz. Biz olabildiğince en iyi komu hizmetini sunmaya çalışıyoruz."

Ala, "Temel gerekçe güvenlik mi yoksa artık Taksim’in miting alanı olarak gündem olmayacak olması mı?" sorusuna da şu yanıtı verdi;

"İkisi bir arada aslında. Tabii başka istihbarat bilgileri de var. Sadece güvenlik değil Taksim bu tür toplantılara uygun mekan değil. Merkezde 15 milyonun seyahatini engelliyorsunuz çok sıkıntılar oluyor. Artık Taksim gibi yerleri bu tür konuların merkezi olmaktan çıkarmak lazım. Yenikapı’da çok güzel bir yer yaptık. Maltepe’de yer yaptık, Kazlıçeşme’de yaptık eskiden bunlar yoktu. Denizden ulaşımı sağlanıyor. Aslında bu tür istenmeyen görüntüleri vermek çabası içinde olanların amaçları da sorgulanmalı. Çoğu kısmı işçi de değil. Ankara ’da Sıhhiye ve Tandoğan’da çok güzel kutlamalar oldu. Fakat Kızılay’ı kapatacağız illa. Kurallara uymalarını da sağlayacağız bunun içim kamu gücü kullanırız ama onların can güvenliğini sağlamanın sorumluluğu bizim üzerimizde olduğunun bilincinde olacak."

ANKARA'DAKİ ÇELİK DUVAR

"Olabildiğince vatandaşımızla polisimizi karşı karşıya getirmeden alabileceğimiz teknik önlemleri alarak meseleleri çözmeye çalışıyoruz. Orası için dizayn edilmiş değil maçlar için dizayn edilmiş bir araç. Estetiği çok iyi olmamış olabilir sonuçta orada moda defilesi yapmıyoruz."

'POLİSİMİZ İYİ EĞİTİMLİ'

Polisimiz iyi eğitimli, donanımlı, beklenti dışı bir hadise olduğunda da paniklemeyen bir polis manzarası gördük. Ama acımasız olan şey belindeki silah varken silahını çekmeyen polisine bu kadar acımasızca saldıran kişilerdir. Bunların iş bayramıyla, işçi haklarıyla ilgisi olabilir mi? Bunların terör organizasyonlarıyla ilgisi olabilir. İşçi bayramıyla aynı cümle içinde kullanmak bile işçilerimize haksızlıktır bu tür insanları. Tabi orada bazı vatandaşlarımızın buna engel olmaya çalışmaları takdir edilecek husustur. Kaldı ki onlarda gayrikanuni gösterinin içindeler. Hedefleri işçi bayramı ile bağdaşmayan bir yapıydı bir saldırıydı. Polisimiz vakur bir biçimde kendi üzerine düşeni yapmış kendini kontrol etmiştir. Dün de görüldü devlet kararlılığını ortaya koyar ve yapar. Burada inatlaşmanın, meydan okumanın devlete, devlet hepimiziz. 15 milyonun hakkına karşı çıkıyorsunuz, bunun altınız çizmek lazım. Milletvekillerimiz aslında dışarıda olurlar ama legal olmayan, kurallara aykırı bir gösterinin içinde olmamaları gerekir. Bizim idari tasarruflarımızı eleştirebilirler, daha iyi hangi kararları alabilirdik bunları sunabilirler ama yasal olmayan bir gösteri içinde çıkmamaları beklenir. Bir milletvekilimizle ilgili aslıdan gözaltına alınan bir kişiyi oradan polise çeşitli malzemeler sapanla filan atış yapan birinin gözaltına alınmasını önlemeye çalışırken fotoğraf kareleri yansıdı. Nitekim polisin o kişiyi gözaltına alınmasını da engellemiş. Polisimiz suç işlediği delillerle savcılığa sevk edilecek bir kişiyi milletvekilimizin davranışı nedeniyle gözaltına alamamış polisimiz. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kadın ekmeğini dağdan çıkarıyor

SONRAKİ HABER

Karşılıksız çek tutarı yüzde 60 artışla 25 milyar TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa