DİSK Başkanı hükümete seslendi: Sizin ‘kamu’nuz kim?

DİSK Başkanı hükümete seslendi: Sizin ‘kamu’nuz kim?

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Kamu güvenliği iddiasıyla İstanbul’u savaş alanına çeviren hükümete “İşçi değilse, kamu çalışanı değilse, öğretmen, hekim değilse, mühendisler değilse, avukatlar değilse, gazeteciler değilse, esnaf değilse, çocuklar-yaşlılar değilse, bu ‘kamu’ kim?” diye sordu. Beko, sivil giyimli polislerin eylemcilerin arasına karışarak provokasyon girişiminde bulunduğunu söyledi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Kamu güvenliği iddiasıyla İstanbul’u savaş alanına çeviren hükümete “İşçi değilse, kamu çalışanı değilse, öğretmen, hekim değilse, mühendisler değilse, avukatlar değilse, gazeteciler değilse, esnaf değilse, çocuklar-yaşlılar değilse, bu ‘kamu’  kim?” diye sordu. Beko, sivil giyimli polislerin eylemcilerin arasına karışarak provokasyon girişiminde bulunduğunu söyledi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından oluşturulan 1 Mayıs Tertip Komitesi 1 Mayıs’a ilişkin değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda komite adına konuşan Kani Beko, 1 Mayıs’ın dünyanın dört bir yanında emekçiler tarafından kutlandığını sadece Kamboçya ve Türkiye’de polisin halka saldırdığını söyledi.

YÜZLERCE KİŞİ YARALANDI


Taksim’de yapmak istedikleri kutlamada barbarca bir saldırıya maruz kaldıklarını dile getiren Beko, “Ankara, İzmir ve bazı illerde de 1 Mayıs etkinlikleri polis şiddetine maruz kaldı” dedi. 1 Mayıs’ta gözaltına alınanlara işkence yapıldığını belirten Beko, “Bu yerlerden biri de Taksim Karakoluydu ve bu da fotoğraflarla belgelendi” diye konuştu. Saldırılarda yüzlerce kişinin yaralandığını ifade eden Beko, milletvekillerinin ve basın emekçilerinin de polis şiddetine maruz kaldığını kaydetti. 1 Mayıs’a katılmayanların dahi iktidarın hukuk dışı yasağının bedelini ödediğini aktaran Beko, çok sayıda çocuk ve yaşlının yoğun gaz kullanımı nedeniyle mağdur olduğunu söyledi.

PROVOKATÖR POLİSLER


‘Kamu düzeni’ bahanesiyle bütün kenti felç eden faşist uygulamaların, 15 milyon İstanbulluya işkence çektirdiğini kaydeden Beko sözlerini şöyle sürdürdü: “‘Terör istihbaratı aldık’ dediler tüm İstanbul, polisin terörünü gördü. ‘Silah istihbaratı aldık’ dediler tüm İstanbul resmi ama hukuksuz bir şekilde halkına yönelen silahları gördü. ‘Provokatörler’ araya karışacak dendi; tek tip sırt çantası, mont ve şapka giyen, eylemci görünümlü sivil polislerin Halaskargazi Caddesi’nde eylemcilerin arasına karıştığı yine fotoğraflarla belgelendi. ‘Cam çerçeve’ kırılacak dendi, emekçilere kapısını açan halkın, esnafın camlarının polis tarafından kırıldığı görüldü. Bir kenti yönetenlerin, ‘kamu düzeni’ diyenlerin yapması gereken bu mudur? Düzenini koruduğunuz kamu kimdir? İşçi değilse, kamu çalışanı değilse, öğretmen, hekim değilse, mühendisler değilse, avukatlar değilse, gazeteciler değilse, esnaf değilse, çocuklar-yaşlılar değilse, bu ‘kamu’ kim? Anlaşılan o ki İstanbul Valisi Mutlu kendini sadece AKP iktidarının ve etrafındaki patronların yolsuzluk ve hırsızlık düzenini korumakla görevli sayıyor.”

2015’TE DE TAKSİM’DEYİZ

2014 1 Mayısı’nın sadece emeğin değil aynı zamanda aklın ve adaletin direnişi olduğunu ifade eden Kani Beko, “İşçiler, kamu emekçileri, tabipler, mimar-mühendisler, aydınlar, sanatçılar, işsizler, emekliler, kadınlar, gençler AKP diktatörlüğüne karşı olanca güçleriyle direndiler, direniyorlar ve direnecekler” diye konuştu. Kani Beko, 2015 1 Mayısı’nda da Taksim’de olacaklarını ilan etti. (İstanbul/EVRENSEL)


 

www.evrensel.net