22 Haziran 2011 03:22

Dicle savunma için ek süre istedi

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun "KCK davası"ndan tutuklu bulunan Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, YSK'nın istediği savunma için ek süre talep etti.YSK'nın neyle ilgili savunma istediği konusunda bilgi verilmediği belirtilirken, avukatları, Dicle'nin milletvekili olarak dokunulmazlık hakkı kazandığına dikkat ç

Dicle savunma için ek süre istedi

Paylaş

YSK'nın neyle ilgili savunma istediği konusunda bilgi verilmediği belirtilirken, avukatları, Dicle'nin milletvekili olarak dokunulmazlık hakkı kazandığına dikkat çekerek, YSK'nın hangi yasal gerekçe ile savunma istediğini açıklamasını istedi.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun "KCK davası"ndan tutuklu bulunan Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, YSK'nın istediği savunma için Diyarbakır İl Seçim Kurulu'na getirildi. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden cezaevi ring aracı ve çok sayıda zırhlı polis aracı eskortu ile getirilen Dicle'nin, cezaevinde kelepçe takılmasına karşı çıkarak, milletvekili olduğunu, bu nedenle kelepçenin takılamayacağını belirterek, "Aksi halde kelepçe sadece benim bileğime değil bana oy veren halkın iradesine takılmış olacaktır" dediği öğrenildi.

Adliye binasına kelepçesiz getirilen Dicle, avukatları Meral Danış Beştaş, Mehmet Emin Aktar, Fethi Gümüş ve Feride Laçin ile birlikte İl Seçim Kurulu Başkanı Ömer Hakan Baştımar'ın yanına çıktı. Dicle, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği "mahsupluk" kararını hatalı bulduğunu, daha önce yargılandığı ve 4 yıldan fazla bir süre tutuklu kaldığı DEP davasındaki tutukluluk süresinden cezanın mahsup edilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz ettiklerini belirten Dicle, savunmayı itirazın sonuçlanmasının ardından yapacağını kaydetti. Dicle'nin avukatları da YSK'nın ne ile ilgili savunma alınacağına ilişkin kendilerine herhangi bir tebligat yapmadığını vurgulayarak, savunma için ek süre talep etti. Bunun üzerine ifadesi alınmayan Dicle, yeniden cezaevine götürülürken, avukatları ise adliye çıkışında açıklama yaptı.

'YSK MİLLETVEKİLİNDEN SAVUNMA ALINMASININ GEREKÇESİNİ AÇIKLAMALI'

Adliye çıkışında açıklama yapan Avukat M. Emin Aktar, "Bu daha önce ne bize ne kendisine bir tebligat yapılmadan gerçekleşen bir işlemdi. Biz müvekkilimiz ve Diyarbakır milletvekili olan Hatip Dicle ile birlikte İl Seçim Kurulu Başkanı'ndan savunma için süre talep ettik. Gerekçemiz, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır'da yargılandığı davada tutuklu olduğu süreyi mahsup etti. Ancak bizim talebimiz, mahsupluğun kamuoyunda DEP davası olarak bilinen davadan verilmesidir. İtiraz sonuçlanıncaya kadar, buna ilişkin belge toplanana kadar, süre talep ettik. Ayrıca YSK'nın hangi gerekçe ile milletvekili olan müvekkilimizden savunma istediğini açıklayarak ona göre bize savunma için süre verilmesini istedik" dedi. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra Dicle'nin milletvekilliğinin kesinleştiğini dile getiren Aktar, "Sayın Hatip Dicle şu anda Diyarbakır milletvekilidir. Yasama dokunulmazlığına kavuşmuştur. YSK'nın bir milletvekilinden savunma almasının yasal gerekçelerini tarafımıza açıklaması gerekir" dedi. Aktar son olarak Dicle ve diğer 5 tutuklu milletvekili için geçtiğimiz Cuma günü başvuru yaptıklarını hatırlatarak, "Bir an önce halkın iradesine uygun olarak serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

AİHM’den işkence tazminatı

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa