02 Mayıs 2014 00:17

Lice'de 2'si uzman çavuş 5 kişi serbest bırakıldı

Lice ilçesinin Abalı köyünde yapılan karakol-kalekol yapımını protesto eden yurttaşlar tarafından 26 Nisan günü alıkonulan 2 uzman çavuş HDP'lilerin tarafından teslim alındı. Askerlerin ilerleyen saatlerde Lice Kaymakamlığı'na teslim edilmesi bekleniyor.

Paylaş

Lice ilçesinin Abalı köyünde yapılan karakol-kalekol yapımını protesto eden yurttaşlar tarafından 26 Nisan günü alıkonulan 2 uzman çavuş HDP'lilerin tarafından teslim alındı. Askerlerin ilerleyen saatlerde Lice Kaymakamlığı'na teslim edilmesi bekleniyor.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yapımı süren Abalı Karakolu'na karşı yapılan protesto eylemleri sırasında halk tarafından alıkonulan 2 uzman çavuş, aralarında HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve BDP Diyarbakır İl EŞ Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün olduğu heyete teslim edildi. İlerleyen saatlerde 2 uzman çavuşun Lice Kaymakamlığı'na teslim edileceği belirtilirken, Lice Kaymakamlığı'nın önünde yoğun önlemler alındığı görüldü.

Alıkonulan 3 sivilin ise, bırakılıp bırakılmadığı konusunda bilgi alınamadı.

26 Nisan Cumartesi günü Abalı bölgesinin Bingöl-Lice yol güzergahında polis ve askerlerin karakol-kalekol yapımına karşın çadır eylemi gerçekleştiren halka müdahale etmesinin ardından halkın yolu trafiğe kapatması ile 2 uzman çavuş halk tarafından alıkonulmuştu.

2 UZMAN ÇAVUŞ LİCE KAYMAKAMI'NA TESLİM EDİLDİ

Alıkonulan 2 uzman çavuşu teslim alan HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, daha sonra Lice Kaymakamlığı'na geçti. Kaymakamlık çevresinde yoğun önlemler alınırken, HDP heyeti, 2 uzman çavuşu Lice Kaymakamı Tunahan Efendioğlu ile askeri yetkililere teslim etti.

HDP HEYETİ 3 SİVİL İÇİN DE ÇALIŞMA YAPACAK

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yapımı süren Abalı Karakolu'na karşı yapılan protesto eylemleri sırasında halk tarafından alıkonulan 2 uzman çavuşu teslim alan HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, askerleri Lice Kaymakamı Tunahan Efendioğlu ve askeri yetkelilere teslim ettikten sonra açıklama yaptı. Kaymakamlık çıkışında açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Önemli olan onların sağlıklarına ve haysiyetlerine bir şeyin gelememesi, önemli olan onurlu bir barışın kazanmasıdır. Geride kalan üç sivil bilgimiz dahilinde değildi. Askerleri aldığımız yerde de bahsi geçen kişiler yoktu. Geri kalanlar için de gereken çalışmaları yapacağız" dedi.
HDP heyeti, açıklamanın ardından nöbet çadırın kurulduğu alana doğru yola çıktı. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

İstanbul\'da \'fiili OHAL\'in bilançosu: 226 gözaltı 50\'ye yakın yaralı

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa