01 Mayıs 2014 19:06

Dersim’de 1 Mayıs coşkusu

Dersim’de 1 Mayıs için sabah saatlerinde Devlet Hastanesi önünde toplanan binlerce kişi sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Paylaş

Kemal ÖZER
DERSİM

Dersim’de 1 Mayıs için sabah saatlerinde Devlet Hastanesi önünde toplanan binlerce kişi sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Miting alanında Terip Komitesi adına ilk konuşmayı yapan Genel-İş Şube Başkanı Hasan Çiçek, “Henüz doğmamış çocuklarımız için, eşit, özgür ve ipotek altına almamış bir gelecek istiyoruz” dedi.

Çiçek’in ardından söz alan Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul ise kapitalist sömürü ve zulmün en seviyeye geldiği koşullar yaşandığını belirterek, “Bunun karşısında demokrasi güçlerinin kapitalist sisteme karşı birliği mücadelesi ve dayanışması için mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. Taksim’de yapılmak istenen 1 Mayıs kutlamasına polis saldırısını kınayan Bul, “İşçilerin, emekçilerin, ezilenlerin bir araya gelmesinden korkuyorlar” dedi. Çözüm sürecinde çatışmaların durduğunu, artık anaların göz yaşı dökmediğini ama AKP hükümetinin kalıcı barış için adım atmadığını dile getiren Bul, Kürt coğrafyasının, doğasının talan edilmesine de tepki gösterdi. Karakol ve kalekol inşaatlarına hız verilmesini de eleştiren Bul, “AKP hükümeti anaların göz yaşlarının akması için elinden geleni yapıyor. Bizler ise barışta ısrar edeceğiz” dedi.

Tüm Bel-Sen Dersim Şube Başkanı Mazlum Doğan ise “Kürt coğrafyasında yıllarca süren savaşın etkisiyle sömürü de iki kat arttı. Milyonlarca Kürt yoksulu, zorunlu olarak göç etti. Göç ettikleri yerlerde en ağır koşullarda güvencesiz çalıştırılan Kürt işçi ve emekçiler, gittikleri yerlerde aynı zamanda ırkıçı saldırılara da maruz kaldılar. 1 Mayıs’ın sömürü ve kölelik koşularına karşı, insanca yaşam talebinin haykırıldığı gündür” dedi.

Miting mesajların okunmasının ardından, konser ve halaylarla sona erdi.
 

ÖNCEKİ HABER

Kadıköy\'deki 1 Mayıs\'a katılım sınırlı kaldı

SONRAKİ HABER

Eylem sırasında Merve Demirel’i taciz eden polis hakkında hapis istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa