01 Mayıs 2014 12:08

İzmir’de her yer 1 Mayıs

İzmir'de sabahın erken saatlerinde yerellerinde bir araya gelen emekçiler, 1 Mayıs coşkusunu yerellerinden saat 13’de Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge taşıdılar.

İzmir’de her yer 1 Mayıs
Paylaş

İzmir'de sabahın erken saatlerinde yerellerinde bir araya gelen emekçiler, 1 Mayıs coşkusunu yerellerinden saat 13’de Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge taşıdılar. Aliağa’da, Menemen’de, Çiğli’de, Karşıyaka’da, Bornova ve Buca’da toplanan emekçiler, ilçelerde gerçekleştirdikleri yürüyüşler ve basın açıklamalarının ardından merkezi toplanma yerlerine geçtiler.

ÇİĞLİ’DE BELEDİYE ÖNÜNDE...

Çiğli Egekent girişinde toplanan Emek Partililer buradan Çiğli belediyesi önüne kadar yürüyüş düzenledi.

Emek Gençliği üyeleri “Kahrolsun AKP” pankartıyla yürüdü. Çiğli Belediyesi önünde ise Çiğli Belediyesi Kafesan işçileri taleplerini dile getirerek 1 Mayıs alanına geçti.

KARŞIYAKA VAPURU 1 MAYIS COŞKUSUNA TANIK

Karşıyaka Belediyesi önünde toplanan Eğitim Sen 2 No’lu Şube üyeleri, siyasi partiler saat 10’da bir araya gelerek Karşıya Çarşı’da yürüyüş gerçekleştirdi.
Eğitim Sen’in “Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan” pankartı arkasında yürüyen kitle, sloganlarla vapur iskelesine kadar yürüdü. Yapılan basın açıklamasının ardında, vapurla toplanma alanlarına doğru hareket edildi.

DEMOKRASİ MEYDANI 1 MAYIS MEYDANI OLDU

Narlıdere’de saat 9’da Belediye garajında toplanan belediye işçileri davul zurna eşiğinde eski belediye önüne kadar yürüdü. KESK ve DİSK’e bağlı sendikaların şubelerinin de buraya gelmesinin ardından toplanan kitle burada halaylar çekti. Siyasi partilerin katılımıyla birlikte kitle Narlıdere Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi ve basın açıklaması yapıldı.

LİSE YOLUNDA EYLEM!

Menemen’de Eğitim Sen üyeleri Lise Yolu’nda toplanarak Metro istasyonuna kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Menemen Egekent 2’de otobüs son durağında, Uğur Mumcu Mahallesi’nde ise HDP ilçe binasında toplanan kitle 1 Mayıs kutlamalarını gerçekleştirerek alana geçtiler.

KRİZ KAPİTALİZMİN, GELECEK BİZİM

Bornova Meydanı’nda toplanan emekçiler 1 Mayıs’ı kutladı. Eğitim Sen 4 No’lu Şube üyeleri, Emek Partisi ve HDP Bornova İlçe Örgütlerinin üyeleri sloganlarla Bornova Metro’ya doğru yürüyüşe geçti.  Eğitim Sen üyeleri yürüyüşte ‘Güvenli İş, Özgürlük, Adalet ve Barış için Alanlardayız’ yazılı pankart açarken Ege Üniversitesi öğrencileri de Manisa Kavşağı’nda toplanarak Bornova Metro’ya doğru yürüyüşe geçti. Üniversite öğrencileri de  ‘Kriz Kapitalizmin, Gelecek Bizimdir’ yazılı pankart açtılar. 

BUCA'DA TAŞERON İŞÇİLERLE

Buca sabah saatlerinde Heykel’de toplanan yüzlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs kutlaması yaptı. Buca Belediyesinde örgütlü olan DİSK Genel İş 5 No’lu Şube işçileri, taşeron temizlik işçileri, Eğitim Sen üyesi öğretmenler, SES üyesi sağlık emekçileri ve Emek Partisi Buca ilçe üyeleri sloganlarla Buca Belediyesinin önüne yürüdü.
Buca’da kutlanan 1 Mayıs’ta taşeron belediye işçilerin katılımı dikkat çekerken, kutlamanın ana talebi taşeron çalışmanın yasaklanması oldu. En önde ‘1 Mayıs 1977’yi Unutmadık’ yazılı pankart taşınırken, Buca Belediyesinde çalışan taşeron işçiler de kendi pankartları ve dövizleri ile yürüyüşe katıldı.
‘Taşerona ve Köleliğe Hayır’ ve “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açan işçiler ‘İnsanca Yaşam, Güvenceli İş İçin Sendika İstiyoruz’ ve ‘Artık Yeter, Taşerona, İşçi Ölümlerine Karşı Dur Demek İçin #Direnİşçi’ yazılı dövizler taşıdılar.

ATATÜRK MAHALLESİNDE MEŞALELER EMEK İÇİN

İzmir Bornova Atatürk Mahallesi sakinleri 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirdi. Mahallede bulunan Seyitşanlı Meslek Lisesi önünde toplanan mahalleli Pazar yerine kadar meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.
Pazar yerinde basın açıklamasını okuyan mahalle emekçilerinden Songül Duman, tüm yasaklamalara karşı, emek, barış, eşitlik ve özgürlük için mücadeleye devam diyenlerle birlikte 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını söyledi. Duman, “Özelleştirmeye, taşeron çalışmaya karşı olduğumuzu dile getirmek için, güvencesiz çalışmayı ve iş cinayetlerini kabul etmediğimiz için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız” dedi.

ALİAĞA

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Petrol İş Sendikası önünde 08.30’da toplanarak Demokrasi Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.
Petrol-İş, Genel-İş, Eğitim Sen ve Eğitim-İş üyeleri ile siyasi partilerin katılımıyla düzenlenen yürüyüşün ardından, hazırlanan ortak metni Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay okudu.  (İzmir/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Polis saldırısında yaralandı, gözaltına alınıp otobüste bekletildi!

SONRAKİ HABER

Çocuklara çığlık atmayı öğrettiler!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...