01 Mayıs 2014 07:58

İstanbul'da OHAL görüntüleri ve gözaltılar erken başladı

1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim'de kutlamak için bir çok koldan yurttaşlar toplanmaya başlarken, polis bir çok semti ablukaya aldı.

İstanbul\'da OHAL görüntüleri ve gözaltılar erken başladı
Paylaş

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için bir çok koldan yurttaşlar toplanmaya başlarken, polis bir çok semti ablukaya aldı. Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarının günler öncesinde yasaklanmasının ardından sabah saatlerinde Tarlabaşı Caddesi Ömer Hayyam Durağı'nda itibaren meydan yönüne giden tüm araçlar durdurularak geri çevrildi.

Taksim Meydanı'na çıkan önemli caddelerden Tarlabaşı, araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Polis, Tarlabaşı'na çıkan tüm ara sokaklara polis bariyerleri yerleştirdi. Caddede aralıklarla polisler konuşlandırıldı. Sabah saatlerinde itibaren Gezi Parkı'nda polis barikatı ile yurttaşlara kapatıldı. Meydanda bulunan anıtın çevresi ise polis barikatlarıyla örüldü.

Beşiktaş Meydanı'nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup ise Taksim'e yürümek istedi. Polis kitlenin önüne keserek, "1 Mayıs alanı Yenikapı ancak oraya gidebilirsiniz, Taksim'de çıkarmayız" dedi. Kitle bunun üzerine "1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak" sloganlarıyla polis barikatına yöneldi. Polisle kitle arasında süren görüşmelerde bir sonuç çıkmadı. Beşiktaş'ta Barbaros Bulvarı'ndan itibaren trafik kapalı.

Barbaros Bulvarı girişinde bulunan CHP otobüsü polis tarafından çektiriliyor. Otobüsün çekilmesini engel olmak isteyenler ise gözaltına alındı.

Şişli'de Disk Genel Merkezi önünde işçiler toplanmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde en işlek caddelerden olan Mecidiyeköy Büyükdere Caddesi trafiğe kapatıldı, Trump Tower önünde polis yığınak yaptı.

Okmeydanı Örnektepe'de 1 Mayıs'ta Taksim'e yürümek isteyen gruplar toplanmaya başlarken, semtin bir çok noktasında siyah sırt çantalı sivil polislerin yoğunluğu dikkat çekiyor. Okmeydanı'da kitlenin mahalleden çıkışına izin verilmiyor. Şark Kahvesi durağı önünde polisin zırhlı araçlarla bekleyişi sürerken, caddeye çıkmaya çalışan bazı gruplara gaz bombaları ile müdahale edildi. Kısa süreli çatışmanın ardından olaylar sona erdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yaşasın 1 Mayıs (Dakika Dakika Gelişmeler)

SONRAKİ HABER

Mitinge giden işçileri taşıyan otobüs devrildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa