01 Mayıs 2014 06:00

'AKP’li başkan imzasını inkar etti, işçinin maaşını ödemedi'

Ağrı’da yerel seçimlerde yaşanan usulsüzlükler ve sonrasındaki gelişmeleri Ağrılıların gözüyle masaya yatırdığımız dosyamızın son gününde, gündeme getirdiğimiz olay Ağrı Belediye Başkanı ve AKP’nin adayı Hasan Arslan’ın belediye işçilerine yaklaşımı ve belediyecilik anlayışına dair önemli veriler sunuyor.

Paylaş


Ağrı’da yerel seçimlerde yaşanan usulsüzlükler ve sonrasındaki gelişmeleri Ağrılıların gözüyle masaya yatırdığımız dosyamızın son gününde, gündeme getirdiğimiz olay Ağrı Belediye Başkanı ve AKP’nin adayı Hasan Arslan’ın belediye işçilerine yaklaşımı ve belediyecilik anlayışına dair önemli veriler sunuyor.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasının Ağrı Şube Başkanı ve Bölge Temsilcisi Ersin Erincik’le işçilerin AKP’li Belediye Başkanı Hasan Arslan’la yaşadıkları sorunları konuştuk. Arslan’ın anlatımına göre, Ağrı Belediyesinde yetkili sendika olan DİSK’e bağlı Genel-İş sendikasının Ağrı Belediyesi ile imzaladığı toplu iş sözleşmesi (TİS) Belediye Başkanı Hasan Arslan tarafından daha sonra ‘Bu sözleşmeyi ben imzalamadım’ denilerek reddedilir. Bunun üzerine sendika olayı yargıya taşır. Açılan dava sonrasında sözleşmedeki imzalar önce Erzurum’da daha sonra da İstanbul’da kriminal incelemeye gönderilir. İncelemelerin ardından imzanın Belediye Başkanı Hasan Arslan’a ait olduğu ortaya çıkar ve işçiler davayı kazanır. Ancak Arslan yargı kararına rağmen sözleşmeye uymaz ve işçilerin maaşlarını ödemez.

TÜM DAVALARI KAYBETTİ


Arslan’ın toplu iş sözleşmesine koyduğu imzanın kriminal sonuçlara göre ‘sahte olmadığının’ belirlendiğini be işçilerin davayı kazandıklarını söyleyen Genel-İş Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, “Buna rağmen işçilerin maaşları ödenmedi” diyor. Belediyenin her bir çalışanının sözleşmeden doğan farklarının 40 bin lira olduğunu söyleyen Erincik, “Belediyenin bu alacakları vermemesi üzerine sendika olarak belediyeye 3 milyon liralık tazminat davası açtık” dedi. TİS’in taraflar adına imza yetkisi olan 3-4 kişiyle birlikte imzalandığını ve kamuoyuna basın aracılığıyla da duyurulduğunu söyleyen Erincik, “Belediye işçileri bu süreçte maaş alamadıkları için mağdur oldu. İşçilerin bankalardan çektikleri kredi ve Ağrı esnafına olan borçlarını ödeyememesinin sebebi belediyedir” dedi.

‘BELEDİYEYE UĞRAMADAN MAAŞ ALANLAR VAR’

“Ağrı Belediyesinde keşmekeşlik hakim” diyen Erincik, “Belediyede çalışıyor gözükmesine rağmen bir gün bile belediyeye uğramayan kişiler var. Bunlar Hasan Arslan’ın yakın akrabaları. Bunlar adeta bankamatik çalışanı. Hasan Arslan’ın bu yakın akrabaları maaş günü bankamatikten para çekmekten başka iş yapmıyorlar” iddiasında bulunuyor.
AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan’ı ‘Kendi işçisiyle yüz yüze gelemeyen bir belediye başkanı’ diye niteleyen Erincik, Arslan’ın da başkanlık yaptığı dönemlerde belediyeye doğru düzgün uğramadığını, uğradığı zamanlarda da saat 17.00’den sonra geldiğini söylüyor. Erincik, “Hasan Arslan yirmi beş gün il dışında beş gün Ağrı’da. Bu nasıl belediye başkanlığı” diyor.

YEREL BASIN GİZLİYOR

Ağrı Belediyesinde işler bu kadar karışıkken yerel basının tutumunun ne olduğunu, bu iddiaları gündeme getirip getirmediklerini sorduğumuz Erincik, “Yerel basın, basın ahlakını ayaklar altına almış. Hem belediyeden hem de valilikten nemalandıkları için bu konulara ilişkin doğru haber yapmıyorlar. Bazen bizim haberlerimizi yapıyorlar ama o zaman da söylediklerimizin tam tersini yazabiliyorlar” yanıtını veriyor. Belediye işçilerinin Başkan Hasan Arslan’a çok tepkili olduğunu söyleyen Erincik, “Bu emek düşmanı iktidara karşı Genel-İş olarak, sonuna kadar direneceğiz. İş bırakmaya varan eylemlerle, emeğimizin hakkını almak için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz” dedi.

‘ÖZELLEŞTİRME VE TAŞERON ÇALIŞTIRMA EN BÜYÜK YOLSUZLUK’

AKP’li belediye hakkında birçok yolsuzluk iddiası olduğunu söyleyen Genel-İş Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, sözü özelleştirme politikalarına ve işçiler için dizginsiz sömürü anlamına gelen taşeron sistemine getiriyor. “Özelleştirmeler ve taşeron sistemi en büyük yolsuzluktur” diyen Erincik, “Ağrı’da yolsuzluklar yapıldığı sıkça konuşuluyor. Özellikle Ağrı Otogarı’nın yapımı esnasında ciddi yolsuzluklar yapıldığı iddia ediliyor” diyor. Belediyenin aylık 3 milyon liralık bütçesi olduğunu söyleyen Erincik “Bu miktarın Ağrı halkına ve sokaklarına ne kadar yansıdığını ise halkın takdirine bırakıyorum” diyor.

İŞÇİLERE ‘SIRRI SAKIK’IN TOPLANTISINA KATILIRSANIZ İŞTEN ATARIM’ TEHDİDİ

AKP’li Arslan’ın seçim sürecinde işçileri, “Sırrı Sakık’ın toplantısına katılırsanız sizi işten atarım” şeklinde tehdit ettiğini söyleyen Erincik “Asgari ücretli bir işçiyi işten atmakla korkutmaktan daha aciz bir durum yoktur” diyor.

‘ARSLAN HALKI KANDIRDI’

Hasan Arslan’ın kamuoyuna bir açıklama yaparak, işçilerin 6 bin lira aldıklarını iddia ettiğini söyleyen Erincik, “Ancak işçiler ilk altı ayda 2 bin 200 lira, diğer altı ay içinse 1800 lira aldı. Başkan halkı kandırdı. İşçilerin alacaklıları ‘Siz 6 bin lira alıyormuşsunuz’ diye işçinin kapısına dayandı” şeklinde konuştu. -BİTTİ-

ÖNCEKİ HABER

Çocukların kanı yerde kalıyor

SONRAKİ HABER

Dikili'de 'çevre' paneli düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa