01 Mayıs 2014 06:00

Çocukların kanı yerde kalıyor

Dosyası rafa kaldırılan, sorumlu devlet görevlilerinin ceza almadığı ya da yıllarca süren davalar nedeniyle adaletin yerini bulmadığı çocuk cinayetlerinin sayısı bir değil.

Paylaş

Dosyası rafa kaldırılan, sorumlu devlet görevlilerinin ceza almadığı ya da  yıllarca süren davalar nedeniyle adaletin yerini bulmadığı çocuk cinayetlerinin sayısı bir değil.  İşte bunlardan bazıları:

UĞUR’UN KATİLLERİ SERBEST KALDI

21 Kasım 2004’te Mardin Kızıltepeli 12 yaşındaki Uğur Kaymaz, kamyon şöförü babası Ahmet Kaymaz’la birlikte özel tim polisleri tarafından taranarak öldürüldü. Sanık polisler serbest kaldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi suçlu buldu. Türkiye devletine, 143 bin avro ceza verdi.

20 DURUŞMADIR ADALET YOK

Diyarbakır’da 7’si çocuk 13 kişinin yaşamını yitirdiği 28 Mart 2006 olaylarında polis kurşunuyla yaşamını yitiren 17 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın ölümüne ilişkin görülen davanın 20. duruşmasında da polisler hakkında tutuklama kararı çıkmadı. 21. duruşma 13 Mayıs’ta.

ENES’İN KATİLLERİ 8 YIL SONRA BELLİ OLDU

Yine 28 Mart olaylarında polisin attığı gaz fişeği ile yaşamını yitiren 7 yaşındaki Enes Ata’nın ölümüne neden olan polisler hakkında ancak 8 yıl sonra dava açıldı. 3 polis hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.  Enes ve Mahsun’un davalarının birleştirilmesine karar verildi.

XEZAL İÇİN KİMSE YARGILANMADI

2001 yılında Bingöl’ün Karlıova ilçesi Yiğitler köyünde kardeşi ve arkadaşlarıyla ot toplayan 9 yaşındaki Xezal Berü jandarmanın yönlendirdiği iddia edilen köpeklerin saldırısına uğrayarak hayatını kaybetti. Karlıova Kaymakamlığı soruşturmaya izin vermedi. Berü ailesinin İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı dava da reddedildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

\'Ben de Greenpeace üyesiyim\'

SONRAKİ HABER

Karacasu Yenice JES karşıtı halk toplantısı | Çepeçevre Yaşam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa