30 Nisan 2014 02:49

‘Dersim doğumluyum, Aleviyim ve bunun arkasındayım’

Sağ kolunda bulunan "Dersim 62" yazılı dövme nedeniyle bazı kişiler tarafından sosyal medyada tacize uğrayan Gençlerbirliği futbolcusu Deniz Naki Facebook hesabından bir açıklama yayınladı. "Aleviyim. Bunu ırkçı bir anlamda söylemiyorum, sadece birçok insan sorduğu için yanıtlıyorum. Ve bunun %100 arkasındayım." dedi.

Paylaş

Sağ kolunda bulunan "Dersim 62" yazılı dövme nedeniyle bazı kişiler tarafından sosyal medyada tacize uğrayan Gençlerbirliği futbolcusu Deniz Naki Facebook hesabından bir açıklama yayınladı.

Başka Haber’den Hıdır Tok’un haberine göre Deniz Naki Almanca yazdığı mesajında "Ben DERSİM doğumluyum, Tunceli değil. Bunu politikacılar gibi çıkar elde etmek için söylemiyorum, bunu söylemekten başka bir seçenek göremiyorum önümde. Bu aynı zamanda yaptırdığım dövmenin “nedenidir”. Aleviyim. Bunu ırkçı bir anlamda söylemiyorum, sadece birçok insan sorduğu için yanıtlıyorum. Ve bunun %100 arkasındayım." dedi.

Naki'nin Gençlerbirliği taraftar grubu Kara Kızıl tarafından türkçeleştirilen mesajı şöyle:

Merhaba Arkadaşlar,

Son zamanlarda özellikle politik konularda birçok mesaj alıyorum. Benim Türk mü, Kürt mü, Alevi mi sünni mi olduğum yönünde sorular. Neden “Dersim” dövmem var ama “Tunceli” değil gibi…

Bu mesajlardan artık kafama ağrılar girmeye başladı. Bundan sonra herkes benim ne düşündüğümü ve kim olduğumu bilsin diye bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Ben DERSİM doğumluyum, Tunceli değil. Bunu politikacılar gibi çıkar elde etmek için söylemiyorum, bunu söylemekten başka bir seçenek göremiyorum önümde. Bu aynı zamanda yaptırdığım dövmenin “nedenidir”.

Aleviyim. Bunu ırkçı bir anlamda söylemiyorum, sadece birçok insan sorduğu için yanıtlıyorum. Ve bunun %100 arkasındayım.

Kimsenin beni yanlış anlamasını istemem. Diğer milletlere karşı herhangi bir önyargım yok ve tüm dinleri saygıyla karşılıyorum.

Bu konu hakkında artık daha fazla aptalca yorumlar görmeyeceğimi umuyorum. Çünkü tartışma yaratmak için yazmıyorum bunları.

Olduğum gibi bir “insan” olarak kabul görürüm ve ya görmem. Bu insanların kararıdır. Ben saygı gördüğüm ölçüde tüm insanları kökeni ne olursa olsun olduğu gibi kabul ederim. Birbirimizi anlamak için aynı dili konuşmamıza gerek yok. Çünkü hüzün, gözyaşı ve kaderin ne bir dili ne de rengi vardır. İnsan insandır.

En iyi dileklerimle

Deniz Naki
 

ÖNCEKİ HABER

YSK, Hatay’daki seçim sonuçlarına itirazı reddetti

SONRAKİ HABER

Öcalan’ın ikinci açıklaması ve bir sondaj süreci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa