29 Nisan 2014 10:00

Aynı atölyede farklı 1 Mayıslar

İkisinin de 10 yaşlarından beri tekstil tezgahında emeği sömürülüyor; aynı koşulları paylaşıyor ancak 1 Mayıs’ta anlaşamıyorlar...

Paylaş

Erkan SARIOĞLU
İstanbul


Esenyurt’ta çalışan tekstil atölyelerinden birinde işçilerle, 1 Mayıs ve çalışma koşullarıyla ilgili sohbet ettik. Atölyede çalışan işçilerin yaşları 14 ile 35 yaş arasında değişiyor. Ancak 35 yaşında olan işçi de 25 yıldır tekstil sektöründe çalıştığını ifade ediyor. Çalışma sürelerini sorduğumuzda ise aldığımız cevap “İş olduğu sürece saat hesabı yapamıyoruz” oluyor. Bazen sabaha kadar çalıştıklarını, bazense 14 saat çalıştıklarını söylüyorlar. Bu kadar yoğun çalışma şartlarına rağmen hayatlarında hiçbir lüks yok. Sadece yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. 1 Mayıs’la ilgili genel görüş, sendikaların ayrı ayrı yerlerde yapmasının hatalı olduğu. “Parça parça mücadele edersek haklarımızı kazanamayız.” diyorlar.

YASAKÇI ZİHNİYET DOĞRU DEĞİL

Aydın Şen, 35 yaşında ve 25 yıldır tekstil atölyelerinde çalışıyor. 1 Mayıs’ın kendisi için işçi bayramı olmasının yanı sıra doğum günü olmasından dolayı da özel olduğunu ifade ediyor. Yasak da olsa 1 Mayıs’a gideceğini söylüyor. “Tayyip Erdoğan önce Taksim Meydanı’nı işçilere açtı, Gezi Parkı olaylarından sonra yasakçı bir zihniyet sergiliyor. Taksim Meydanı dünyanın gözünün olduğu bir yer, ancak Yenikapı öyle değil. Başbakan işi itibar meselesi haline getirip itibarını kaybetmemek için Taksim’i işçilere yasaklıyor. Daha medeni ve insanca bir yaşam için 1 Mayıs’a katılacağım. Sendikaların 1 Mayıs’ta bölünmesini de doğru bulmuyorum. Parça parça davranırsak isteğimiz sonuçları alamayız. Buradan insanları Kayseri’ye dahi çağıyorlar, bu tutumu doğru bulmuyorum” diyor.
Aydın Şen “Her yerde 1 Mayıs’ı kutlamamız gerekiyor” diye de ekliyor.

OLAYLAR BENİ 1 MAYIS’TAN UZAKLAŞTIRIYOR

Atölyede çalışan kadın işçi ise adını vermek istemiyor, kendisine soru sorulmasından da memnun değil. 25 yaşında ve 15 yıldır çalışıyor. Yani o da Aydın gibi 10 yaşından itibaren çalışmaya başlamış. Evlerini geçindirebilmek için 6 kardeşiyle birlikte çalıştığını ifade ediyor.1 Mayıs’a hiç katılmadığını “O tür işlerle işinin olmadığını” söylüyor. Nedenini sorduğumuzda ise 1 Mayıs günü çıkan olayları yanlış bulduğunu ve “İnsanların boş yere bir birlerini üzdüklerini” savunuyor. “O yüzden 1 Mayıs’ta alanlara çıkmak bana çok uzak geliyor” diyor.

DAHA 14 YAŞINDA

Batuhan Koç atölyenin en genç çalışanı. Yaşı 14. Hem okuyup hem çalışıyor. Birkaç farklı yerde çalıştığını söylüyor. “İşi olan beni çağıyor, bazen markette bazen tekstilde çalışıyorum. Çalışarak hem okul harçlığımı çıkartıyorum, hem de ailemin geçimine yardımcı oluyorum. Oturduğumuz evimizi kredi ile almıştık, kredimiz yeni bitti” diyor. 1 Mayıs’ı “işçi bayramı” olarak bildiğini söyleyen Batuhan, “Ancak bugüne kadar hiç gitmedim. İşçiler iş koşullarının iyileşmesi için alanlara çıkıyorlar. Sendikalar ortak hareket etmeli” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Taksim’de esnafa asıl zararı yasak veriyor

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa