27 Nisan 2014 16:38

Gemi faciası Başbakan'ı istifa ettirdi

Güney Kore Başbakanı Chung Hong-won, ülkeyi yasa boğan gemi faciasından dolayı istifa etti.

Paylaş

Güney Kore Başbakanı Chung Hong-won, ülkeyi yasa boğan gemi faciasından dolayı istifa etti.

Başbakan Chung, başkent Seul'de düzenlediği basın toplantısında, kazayla ilgili sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini belirterek istifasını sunduğunu kaydetti. Chung, 'Görevde kalmam yönetim üzerinde çok büyük bir yük. Kazanın önlenememiş olması ve ilk müdahalede yaşanan pek çok sorundan dolayı hükümet adına özür dilerim' dedi.

Başbakan Chung'un istifasının geçerli olabilmesi için, Devlet Başkanı Park Geun-hye tarafından onaylanması gerekiyor.

Güney Kore'nin güneybatı açıklarında 476 kişi taşıyan Sewol isimli feribot, 15 Nisan'da henüz belirlenemeyen bir nedenle sulara gömülmüş, çoğunluğu okul gezisindeki çocuklar olmak üzere 300'e yakın kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkeyi yasa boğan kazaya etkin biçimde müdahale yapılamaması ve kaza sonrasında yolcuların çoğunun kurtarıldığının ilan edilmesi gibi nedenlerle, hükümet kamuoyu ateşi altındaydı.

Kazada ölenlerin büyük çoğunluğunu, Ansan'da bulunan Danwon Lisesi öğrencileri oluşturuyor. Öğrencilerin, mürettebat tarafından uzunca müddet yapılan 'yerinizde kalın' anonsları sebebiyle kaçmakta gecikmesi, can kayıplarını artıran başlıca faktörlerden biri olarak değerlendiriliyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

NBA\'de gündem ırkçılık; ‘Oyunumuzda yeri yok’

SONRAKİ HABER

'Saklı cennet'te kuş sayısında rekor artış gerçekleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa