27 Nisan 2014 09:23

Sokak 1 Mayıs'ta Taksim’e nasıl bakıyor?

İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a az bir zaman kaldı. İşçiler ve emekçiler 1 Mayıs’ta talepleri için alana çıkmaya hazırlanırken Başbakan’ın Taksim’i yasaklaması üzerine tartışmalar da devam ediyor. Biz de sokağa çıktık, vatandaşa sorduk: Taksim 1 Mayıs’a açılsın mı, açılmasın mı?

Sokak 1 Mayıs\'ta Taksim’e nasıl bakıyor?

Paylaş

Mehmet Emin DEMİREL
Metin AKARSU


İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a az bir zaman kaldı. İşçiler ve emekçiler 1 Mayıs’ta talepleri için alana çıkmaya hazırlanırken Başbakan’ın Taksim’i yasaklaması üzerine tartışmalar da devam ediyor. Biz de sokağa çıktık, vatandaşa sorduk: Taksim 1 Mayıs’a açılsın mı, açılmasın mı?

Saci Yılan: 1 Mayıs işçilerin, emekçilerin bayramı. Geçmişte çok katıldım. Daha sonraları uzun yıllar katılmadım, ama bu yıl katılmayı düşünüyorum.

Hüseyin Kızılkaya: 1 Mayıs genelde işçilerin bayramı. Dünyada kutlanan bir bayram. Yani herkes istediği yerde kutlayabilir. Geçmiş bayramlara da katıldım, benim için Taksim’de kutlanmasının bir mahsuru yok. 2010’da 2011’de kutlandığında bir olay çıkmadı. Bence her yerde kutlanabilir yani. Bunda bir mahsur yok. Bu yıl da katılacağım, en azından katılmayı düşünüyorum.

Alper Özçelik: 1 Mayıs işçilerin bayramı. Ama bence artık Taksim’de kutlanmamalı. Başka yerde kutlanması daha uygun bence. Daha önce İstanbul’da kutlanan 1 Mayıs’lara katılmadım, ama bu sene vakit olursa katılırım.

Murat Musella: 1 Mayıs, evet bir işçi bayramı, ama ben Taksim’de kutlanmasından yana değilim. Kadıköy’de kutlanmasını istiyorum. Çocukluğumuzdan beri hep olaylar çıktı. Olaylardan şiddetlerden uzak bir yerde kutlansa daha iyi olur. Eğer bu sene patron izin verirse, biz de katılmayı isteriz. Ama 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını kesinlikle istemiyorum.

Metin Avcıl: 1 Mayıs işçi ve emekçinin bayramı ve her yerde kutlanmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani Taksim’in tarihi bir geçmişi var hükümetin bu konu hakkındaki ısrarını anlamıyorum. Hükümetin bu konu hakkında işçinin ve emekçinin yanında olması gerektiğine inanıyorum. Geçmişte de katıldım, bu yıl da katılmayı düşünüyorum ama olayların da çıkmasını istemiyorum. Daha demokratik bir bayram olmasını arzuluyorum.

Hasan Hüseyin Yollu: 1 Mayıs işçilerin bayramı ve aynı zamanda benim için izin günü. Bugüne kadar hiçbir 1 Mayıs’a katılmadım. Katılmamın gerektiğini düşünmedim hiç. Bu yıl da izin verilirse belki katılırım. Benim için özel bir anlamı yok.

Yusuf Türkoğlu: 1 Mayıs işçinin, emekçinin, halkların bayramıdır. İnsanlar 1 Mayıs’a 1977 yılında olduğu gibi sabah çocuklarını yanına alarak, güle oynaya katılmak istiyor. İnsanlar istemlerini dile getirecekler. Tabii ki 1 Mayıs’a geleceğiz. Çünkü 77 1 Mayıs’ında çok kıymetli arkadaşlarımız, yoldaşlarımız vuruldu. Biz onların anılarını mutlaka yaşatmalıyız. Ben böyle bakıyorum 1 Mayıs’a.

Yeşim Öztürk: 1 Mayıs işçi bayramı bildiğimiz gibi, ama daha çok olaylarla geçtiği için güzel hatırlayamıyoruz ne yazık ki! İnşallah daha önceki senelerde olduğu gibi izin verirler ve güzel bir bayram olur. Geçmiş bayramlarda katılamadım. Çoğunlukla ailemden izin alamadım, ama hep desteklerim. Bu sene burada olursam, bu yıl mutlaka katılacağım.

Ezel Ortaç: 1 Mayıs benim için birlik, dayanışma ve mücadeleyi ifade ediyor. Sonuçta işçilerin günü aynı zamanda. Bütün halk bir arada oluyor. bu da bence güzel bir duygu. Geçmiş 1 Mayıs’lara katılmadım çünkü daha erken olduğunu düşünüyorum. bu yıl da katılmayı düşünmüyorum.
 

ÖNCEKİ HABER

Ben daha ölmedim!

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa