25 Nisan 2014 16:41

Dersimli liseliler: Sınavsız, bilimsel, ana dilinde eğitim istiyoruz

Dersim’de uzun süredir ‘Parasız, sınavsız, bilimsel ve demokratik eğitim istiyoruz’ başlıklı bir imza kampanyası düzenleyen liseliler ‘Lise Dayanışmasının çağrısıyla düzenlenen forumda bir araya geldi.

Dersimli liseliler: Sınavsız, bilimsel, ana dilinde eğitim istiyoruz
Paylaş

Dersim’de uzun süredir ‘Parasız, sınavsız, bilimsel ve demokratik eğitim istiyoruz’ başlıklı bir imza kampanyası düzenleyen liseliler ‘Lise Dayanışmasının çağrısıyla düzenlenen forumda bir araya geldi.

Düzenledikleri imza kampanyasında ‘Meslek liselerinde ve stajlarda sömürüye son’, ve ‘Seçmeli din dersi adı altında dayatılan zorunla din dersleri kaldırsın’ taleplerine de yer veren liselilerin kampanyayı ileri taşımak amacıyla Eğitim Sen konferans salonunda düzenledikleri forumda konuşan öğrenciler parasız, bilimsel, ana dilinde eğitim mücadelesini yükselteceklerini dile getirdiler.

ASİMİLASYONA VE ADALETSİZLİĞE HAYIR

Forumda konuşan Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencisi Hüseyin Zengin, artık sınavdan sonra sorunların sadece yüzde 20’lik kısmının açıklanacağını belirterek, “Bu durum şifre skandalının artık el altında yürütülmesinden başka anlama gelmiyor. Her geçen gün bir şeyleri değiştirip duruyorlar. Eğitim sistemini adeta oyuncağa çevirdiler” dedi. Bu haksızlıklara sessiz kalmamak gerektiğini söyleyen Zengin, “Bizim birlik olmamız lazım arkadaşlar” dedi. Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesinden sonra yapılan eylemleri hatırlatan Zengin, “Her türlü haksızlığa aynı tepkiyi verebilmeliyiz. Asimilasyona ve adaletsiz siteme dur demeliyiz” dedi. Zengin konuşmasının sonunda liselilere talepler için 1 Mayıs’a güçlü katılım çağrısı yaptı.

Daha sonra söz alan Fen Lisesi Öğrencisi Berfin Keser ise “Parasız, sınavsız, bilimsel demokratik eğitim istiyoruz. Ezberci, zorluklarla dolu, hayal gücümüzü yok eden ve bizi tek tipleştiren bu eğitime, eğitim denemez” dedi.

MESLEK LİSELERİNDE STAJ SÖMÜRÜSÜ

Ticaret Meslek Lisesi Öğrencisi Haydar Argın ise “Biz haftada 40 saat eğitim alıyoruz. Bu 40 saatin yarısı alan derslerine gidiyor. Üstüne son sınıfta haftanın 3 günü staja gidiyoruz. İngilizce ve diğer bazı dersleri çıkarınca ana derslere haftada on saat kalıyor. Ve düşünün biz bu on saatlik eğitimle 40 saatlik eğitim alan bir fen liseli ile özel kolejler ile yarışıyoruz. Biz zaten sınava girerken bir sıfır yenik başlıyoruz” şeklinde konuştu. Meslek liselerindeki emek sömürüsüne de değinen Argın, “Stajlarda alan üzerine işler yapmamız gerekirken, angarya, arşiv, temizlik işleri yaptırılıyor” dedi. Kendilerine açlık sınırının bile altında olan asgari ücretin sadece yüzde 30’unun verildiğini belirten Argın “Elbette işçilerin aldığı para çok az. Ama sömürünün ağırlığını ortaya koymak için bu örneği veriyorum” dedi.

ANA DİLİNDE EĞİTİM İSTİYORUZ

Atatürk Anadolu Öğrencisi Deniz Söyler de “Koşullarımız farklı olsa da hepimiz aynı sınava giriyoruz. Bizler bu sistemi adaletli bulmuyoruz. Sınav yerine bütün okulların eğitim niteliğinin aynı olduğu, ilgi alanlarımızın değerlendirildiği bir eğitim sistemi istiyoruz” dedi. Ana dilinde eğitimin önemine de değinen Söyler, “Hiç Türkçe bilmeyen kardeşlerimiz bu dilde eğitim görüyor. Biz 4. sınıftan beri İngilizce görüyoruz. Buna rağmen İngilizce anlatılan bir tarihi, matematiği ne kadar anlayabiliriz? Ana dilinde olmayan bir dilde eğitim görenler de anlamıyor. Ve bu insanlar ‘geri zekalı’ muamelesi görüp, rehabilitasyon merkezlerine gönderiliyor. Bilimsel, parasız ve ana dilinde eğitim istiyoruz” şeklinde konuştu.

EZBERCİ EĞİTİM ÖZRÜ

Öğrencilerin ardından söz alan Fen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Buket Karadağ öğrencilerin eğitimin mevcut durumunu çok iyi özetlediğini belirterek “Eğitim, sağlık ve insanca yaşama hakkı devletin garantisinde olmalıdır. Bilimsel, sorgulatan bir eğitim sistemi olmalı” dedi. Sistemin kendilerine de ezberci bir eğitim dayattığını söyleyen Karadağ, “Ezberci bir eğitim verdiğimiz için sizden özür diliyorum” dedi. Karadağ da ana dilinde eğitimin önemine değinerek, “Dil düşüncenin elidir. Rüya gördüğü dil başka, evinde konuştuğu dil başka ama o çocuğa başka bir dilde eğitim veriyorsunuz” dedi.

Forum müzik dinletisiyle sonlandı. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması\'nda \'Gezi\' esintileri

SONRAKİ HABER

Bilgi’de ‘1990’larda Kürtler ve Kürdistan’ konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...