25 Nisan 2014 16:11

Taksim'den ümidi kesmek gelecekten ümidi kesmektir!

1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı alan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından yapılan ortak açıklamada, hükümetin Taksim'i kutlamalara kapatma kararını "akıldışı, çelişkili ve yasadışı" olarak tanımladı. Açıklamada, "Bize 'Taksim'den ümidi kesin' diyenlere, Taksim'den ümidi kesmek emekten, gelecekten, yaşamdan ümidi kesmektir diyoruz" denildi

Paylaş

1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı alan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından yapılan ortak açıklamada, hükümetin Taksim'i kutlamalara kapatma kararını "akıldışı, çelişkili ve yasadışı" olarak tanımladı. Açıklamada, "Bize 'Taksim'den ümidi kesin' diyenlere, Taksim'den ümidi kesmek emekten, gelecekten, yaşamdan ümidi kesmektir diyoruz" denildi

HÜKÜMET VE BAŞBAKANIN AÇIKLAMALARINA YANIT

1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı alan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB, hükümet yetkilileri ve Başbakan Erdoğan tarafından ard arda gelen Taksim yasağı açıklamalarının ardından ortak yazılı açıklama yaptı. Son günlerde başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet çevrelerinden Taksim'e dair yapılan açıklamaların basında tek taraflı olarak geniş yer bulduğu belirtilen açıklamada, Taksim'in yasaklanmasına gerekçe üretilmek için sürekli açıklamalar yapıldığı kaydedildi. "Tüm açıklamaların ortak yönünün akıldışı, çelişkili ve yasadışı bir yasağa gerekçe üretme çabası olduğu rahatlıkla görülebilmektedir" vurgusu yer alan metinde, 1 Mayıs'ta, Taksim'i yasaklama inadının gerekçesini ve hukuki temelini anlamanın mümkün olmadığı aktarıldı.

2010, 2011 ve 2012 yılarında Taksim'de yüz binlerle kutlanan 1 Mayısların "Bayram havasında" geçtiğini söyleyen hükümet ve yakın çevrelerin şimdi tam tersini savundukları ifade edilen açıklamada, durum "çelişkili" olarak değerlendirilerek anlamanın da mümkün olmadığı vurgulandı.

'ŞIMARIKLIK İŞÇİ SINIFINI AŞAĞI GÖRENE YAKIŞMIŞTIR'


Açıklamada, "Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz sene inşaat gerekçesiyle Taksim'i yasaklayan hükümetin bu tavrı da inandırıcı bulunmamış ve 1 Mayıs 2013'te 'işçiler çukura düşmesin' denilerek konulan bir yasağı uygulamak için kullanılan polis şiddeti yüzünden yüzlerce insan yaralanmış, 15 milyon İstanbullu eve hapsedilmiş, işçilerin bayramı zehir edilmişti. Bu sene ise, 1 Mayıs meydanını yasaklamak için bir gerekçe üretemeyen hükümet çevrelerinin, akılla, hukukla, vicdanla, tarih bilinciyle değil, sadece şiddet tehdidiyle kendi pozisyonlarını korumaya çalıştıkları görülmektedir. Akıldışı bir inadın yarattığı fikri zayıflık söylemlere de yansımakta, 'şımarıklık' gibi kavramlarla süreç açıklanmaya çalışılmaktadır. 'Şımarıklık' kavramı, bu topraklardaki tüm değerleri üreten, kendi üretirken aç kalan, açlık-yoksulluk sınırında yaşayan, iş cinayetlerinde ölen milyonlarca emekçiye değil, daha önce yine 1 Mayıs ile ilgili 'ayaklar baş olursa kıyamet kopar' gibi bir ifadeyi kullanarak işçi sınıfını, emekçileri 'aşağı' görene yakışmıştır" ifadelerine yer verildi.

'TAKSİM'DEN ÜMİDİ KESMEK EMEKTEN, GELECEKTEN ÜMİDİ KESMEKTİR'

Hükümetin tüm "tehditkar ve ayrımcı" üslubuna rağmen Taksim çağrısı yapan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününe bir bayrama hazırlanır gibi hazırlanmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, AİHM kararı ile Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs Alanı olduğunun tescillendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, AİHM'in kararının Anayasa'nın 90. Maddesi'ne göre bağlayıcı ve yok sayılamaz olduğu da hatırlatıldı.

AKP hükümeti için esas olanın hukuk, mahkeme, yasa, Anayasa ve akıl değil, parti liderinin ağzından çıkan sözler olduğu vurgulanan metinde, bunun kanıtının ise bizzat Başbakan tarafından 1 Mayıs'ın kutlanabileceği alanlara dair açıklama yapılması buna uymayanların çatışma istediğini söylemesi olarak gösterildi. Açıklamada, "Cam çerçeve kırılmasından söz edenlere bir kez daha, Taksim meydanında yüz binlerin katılımıyla 2010, 2011 ve 2012'de en ufak bir sorun yaşanmadan gerçekleştirdiğimiz dünyanın en büyük 1 Mayıs kutlamalarını hatırlatıyoruz.

AKP'nin yasadışı, çelişkili ve akıldışı inadına ve bu inadı meşrulaştıran yaklaşımlara rağmen, DİSK-KESK-TMMOB, TTB ve 1 Mayıs'ı birlikte kutlamaya hazırlandığımız 60'ın üzerinde kurum olarak bizler 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağız. Biz Türkiye'nin artık bambaşka bir döneme girdiğini, başta işçi sınıfı olmak üzere halkımızın haklarının bilincinde olduğunu ve o hakları için mücadeleden geri durmadığını yaşayarak görmenin güveni içerisindeyiz. Bize 'Taksim'den ümidi kesin' diyenlere, 'Taksim'den ümidi kesmek emekten, gelecekten, yaşamdan ümidi kesmektir' diyoruz" ifadelerine yer verildi. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Anayasa Mahkemesi’nden soyadı kararı

SONRAKİ HABER

Harmandalı Geri Gönderme Merkezinde hukuk ayaklar altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa