25 Nisan 2014 10:00

Hükümetin banka tercihi zarar yazdı!

Hükümetin, İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) mevduatlarının üç kamu bankasında tutulması zorunluluğu toplamda yıllık 190 milyon TL kamu zararına yol açtı.

Paylaş

Hükümetin, İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) mevduatlarının üç kamu bankasında tutulması zorunluluğu toplamda yıllık 190 milyon TL kamu zararına yol açtı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran konuyu  TBMM gündemine getirdi. Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a yönelttiği konuyla ilgili soru önergesinde şu soruyu yöneltti: İSF ve DASK’ın toplam 9.5 milyar TL’yi bulan mevduatlarının Türkiye’nin en büyük 10 bankası (İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası)  içerisinden en yüksek faizi veren bankada tutulması uygulamasından neden vazgeçildi?

İŞÇİYE VE SENDİKALARA SORDUNUZ MU?

Önergede 17 Aralık yolsuzluk operasyonuna da şu soruyla gönderme yaptı: Bu değişiklik, çeşitli suistimallere açık olduğu 17 Aralık süreciyle ortaya çıkan kamu
bankalarının kârlılığını artırmak, kamu bankalarının daha fazla kredi verebilmesi ve kritik seviyedeki rasyolarını düzeltmeleri için mi yapıldı?

İşsizlik Sigortası Fonu’nun, milyonlarca çalışandan kesilen primlerle oluşturulması nedeniyle ayrıca şu soru yöneltildi: Yıllık 140 milyon TL kaybı yol açacak bu değişiklik öncesinde herhangi bir işçi-işveren sendikası, konfederasyonundan görüş aldınız mı,aldıysanız hangi görüşler tarafınıza ulaştırıldı?

ESKİ SİSTEMDEN NEDEN VAZGEÇİLDİ?

Önergede ayrıca şu sorular yer aldı:

* Değişiklik talimatı Recep Tayyip Erdoğan’dan mı geldi? Siz de bu değişikliğe olumlu baktınız mı?
* İSF’nin bugün itibariyle mevduat büyüklüğünün 7 milyar TL, DASK’ın ise 2.5 milyar TL olduğu doğru mudur?
* Mevduatın, en yüksek faizi veren banka yerine üç kamu bankasından birisine yatırılacak olması nedeniyle, İşsizlik Sigortası Fonu’nda yıllık 140 milyon, DASK’ta ise 50 milyon TL’lik kayıp yaşanacağı bilgisi doğru mudur?
* Yıllık olarak toplamda 190 milyon TL’lik kamu zararına yol açacak bu düzenlemenin sorumlusu kimdir? Doğacak bu kamu zararı kimden, nasıl karşılanacaktır?
* Bankalar, toplamda 9.5 milyar TL’yi bulan bu iki büyük mevduatı kapmak için yarışıp, piyasa faizinin de 2 puan üzerinde, çıkılabilecek en yüksek faize çıkarak bu parayı bünyelerine katmaya çalışmasının sakıncası ne idi, eski sistemden neden vazgeçildi?

 

 

(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Vişneleriniz asitli olsun mu?

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa