20 Haziran 2011 10:01

Fındık kararnamesi: Görülmedik kararname!..

11 Haziran Cumartesi günü Resmi Gazetede yayınlanan “Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarındaki fındıklardan yağlık olarak kullanılmak üzere Fİskobİrlİk’e (Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine) satış yapılmasına ilişkin Bakanlar kurulu kararı yayımlandı. Şimdi Başbakan ve AKP’nin Karadenizli milletvekilleri diyecektir ki “biz F

Fındık kararnamesi: Görülmedik kararname!..

Paylaş
Orhan Kaya

11 Haziran Cumartesi günü Resmi Gazetede yayınlanan “Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarındaki fındıklardan yağlık olarak kullanılmak üzere Fİskobİrlİk’e (Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine) satış yapılmasına ilişkin Bakanlar kurulu kararı yayımlandı. Şimdi Başbakan ve AKP’nin Karadenizli milletvekilleri diyecektir ki “biz Fİskobİrlİk’i destekledik. Üreticiye borcunu ödesin diye fındık verdik ama yapmadılar” diyeceklerdir.
Peki gerçek böyle midir. Bu kararnamenin uygulanma şansı var mıdır?
Bakanlar kurulu kararının ilk maddesinde “Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (TMO), stoklarındaki  50 bin tona kadar olan miktarını yağlık olarak Fİskobİrlİk’e verecek. 1,10 TL/Kg. bedelle, aylık 2 bin 500 tonluk partiler halinde, yalnızca yağ imalatında kullanılmak üzere, her partiye ait ürün bedelinin peşin ödenmesi şartıyla Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine (Fİskobİrlİk) satmakla görevlendirilmiştir” denilmektedir.  
Yine aynı kararnamenin ikinci maddesinde; Söz konusu fındıklara ilişkin yağ imalatından elde edilecek ürünler, sadece kabuk, yağ ve küspe olarak satılması şart koşuluyor. Fındık küspesinde, yalnızca yem sanayinde kullanılmak üzere yem sektörüne satılmasını istiyor.  
Üçüncü maddede; Fİskobİrlİk’in bu faaliyetten elde edeceği geliri, öncelikle üretici borçlarının ödenmesinde kullanması söyleniyor. Bu madde ile de hükümet fındık üreticisini ne kadar düşündüğünü gözümüze sokmaya çalışıyor desek yeridir.
Dördüncü olarak ta Satışa konu fındık stoklarının muhafazası amacıyla TMO’ca kiralanan depolara kiralama süresi sonuna kadar ödenecek kira ücretleri ve güvenlik giderlerinin tamamı, ikinci parti ürünün tesliminden önce başlamak üzere, Fİskobİrlİk tarafında yedi eşit taksit halinde TMO’ya ödenir.” denmektedir.    
İşçi ücretleri ile üretici borçlarını ödeyebilmek için Fİskobİrlİk Yönetim Kurulu, uzunca bir süredir hükümetten, mamul madde olarak işlenmek üzere kabuklu fındık istemekteydi. Çünkü Fİskobİrlİk’in üreticiye 70 milyon lira borcu var. Ancak çıkartılan kararnamede; sadece yağlık olarak işlenmek üzere kabuklu fındık verileceği ifade edilmiştir. Gerçek bir değerlendirme yapılırsa, Fİskobİrlİk’in bu kararname hükümleriyle fındık satın alıp, yağlık olarak işleyip bu fındıktan da gelir elde edip, üreticiye borç ödemesi mümkün değildir.
Alınacak fındık için bedel değerlendirmesi yaparsak; 50 bin ton kabuklu fındık 1.10 TL/Kg.dan 55 milyon TL. eder.  Buna  20 aylık depo kiraları ile koruma bedelleri dahil edilecektir. Fİskobİrlİk kabuklu fındığı aldıktan sonra, iç haline getirmek için kıracaktır. Kendi yağ tesisi olmadığından,  fason imalatla fındık ham yağı yaptıracaktır. Birlik tüm bu işlemler için de bir bedel ödeyecektir. Üstelik AKP’nin 1.1 liradan verdiği fındığın asıl değerinin 85 kuruş olduğunu da hatırlamamız gerekiyor.  
 Kabuklu fındık bedeli dışındaki gider ödemeler toplamı 5 milyon TL. olursa, her iki ödemenin toplamı  55+5=60 milyon TL. olacaktır.
Peki bu fındıktan elde edilecek gelir ise; yüzde 50 randımanlı 50 bin ton kabuklu fındıktan; 25 bin ton kabuk, 25 bin ton iç elde edilir. Fındığın cinsine göre 25 bin ton iç fındıktan da, 14-15 bin ton ham yağ, 10-11 bin ton küspe elde edilir.
Bu miktarları da bedellendirdiğimizde;
Tonu 200 liradan 25 bin ton kabuk 5 milyon lira eder.
Kilosu 3 liradan 15 bin ton ham yağ 45 milyon lira eder.
Kilosu 0.61 liradan 10 bin ton Küspe ise 6.1 milyon lira eder. Sonuç olarak en iyi olasılıkla elde edilen toplam gelir 56 milyon TL. olmaktadır.
Bu miktarı ödeyeceğimiz miktardan çıkardığımızda 60-56= 4 milyon TL. zarar oluşmaktadır.  Eğer bu kararname hayata geçerse; gelir elde edilmeyeceği gibi, zarar meydana gelecektir.
Çıkartılan bu kararname ile hükümet “Bak istenilen kararnameyi biz çıkardık, ancak fındığı almak istemiyorlar” diyecektir. İçeriğine bakıldığında bu, tam da; “Bu fındığı almayın, bundan sonrada bizden  bir şey istemeyin” kararnamesidir. Ya da Fİskobİrlİk’ten hepimizin bildiği Nasrettin Hoca fıkrasında olduğu gibi tarlaya diken ekmesi, dikenlerin büyümesi, koyunların geçerken takılan yünlerinin toplanarak işlenmesi ve satılması sonucu kazanılan parayla borcunu ödemesi istenmektedir. Bunun mümkün olmadığı gibi diken ekim masrafları vs.de Fİskobİrlİk’e zarar olarak yazılması anlamı taşımaktadır.
Görünen o ki, Fİskobİrlİk yönetiminin bu kararnameyle, TMO’dan kabuklu fındık satın  alması mümkün değildir. Bu seneki fındık  rekoltesini de dikkate alırsak, birlik yönetimi cari giderler ile üretici borçlarını ödemek için, varlıkları ile gayrimenkullerini satmaya devam edecektir. Yayınlanan bu kararnamenin tamamen seçime yönelik çıkarıldığı gayet açıktır. Seçimlerin bittiği bu günler Başbakan ve partisi “Görüyorsunuz işte Fİskobİrlİk borçlarını ödesin diye fındık verdik almıyorlar” yalanlarını bağıra bağıra söyleyeceklerdir. Oysa ki bu gün yapılması gereken; verilen sözler gereği, kararnamenin Fİskobİrlİk lehine acilen düzeltilmesi gerekir.

*Tüm Köy-Sen Giresun Temsilcisi

ÖNCEKİ HABER

‘Kürtler özgürlüğe oy verdi’

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa