20 Haziran 2011 09:52

‘AKP tutuklama anlayışını değiştirmeli’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa ziyareti sırasında yaşananları protesto eden 15 kişinin daha tutuklanmasına tepki göstererek, “İnsanların bu kadar kolay cezaevine yollandığı başka bir ülke yoktur. Bütün muhalefete cezaevi yolu görünmektedir. AKP yeni anayasa tartışmalarına iyi bi

‘AKP tutuklama anlayışını değiştirmeli’

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa ziyareti sırasında yaşananları protesto eden 15 kişinin daha tutuklanmasına tepki göstererek, “İnsanların bu kadar kolay cezaevine yollandığı başka bir ülke yoktur. Bütün muhalefete cezaevi yolu görünmektedir. AKP yeni anayasa tartışmalarına iyi bir başlangıç yapmak istiyorsa önce bu tutuklama anlayışını ve buna zemin hazırlayan yasaları değiştirmelidir” dedi.

Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’ın Hopa ziyareti sırasında yaşananları Ankara’da protesto eden 15 kişinin tutuklanmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. AKP’nin bir taraftan özgürlük ve demokrasi söylemleri ile yeni anayasayı hazırlayacağını söylemesine karşın her türlü protestonun “terör suçu” kapsamında değerlendirildiğine dikkat çeken Tanrıkulu, “Bir yandan muhalefete barış mesajları yollayan bir Başbakan, diğer yandan hiçbir muhalefete katlanmayan bir iktidar. Bu durum tam AKP tipi demokratlığa yakışan bir durumdur” dedi. Tanrıkulu, açıklamasında şunları kaydetti: “Dünyanın en gerici, otoriter ve faşist ülkelerinde rastlanabilecek bir tutuklama anlayışı bütün ülkeye egemen kılınmıştır. İnsanların bu kadar kolay cezaevine yollandığı başka bir ülke yoktur. Bütün muhalefete cezaevi yolu görünmektedir. AKP yeni anayasa tartışmalarına iyi bir başlangıç yapmak istiyorsa önce bu tutuklama anlayışını ve buna zemin hazırlayan yasaları değiştirmelidir.” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Ergün: Devlete karşı işlenen suçlar affedilebilir

SONRAKİ HABER

Kadroya alınmayan yaklaşık 250 işçi, 10 gün içinde işsiz kalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa