24 Nisan 2014 15:17

'Türkiye Devleti'ni Ermeni halkından özür dilemeye çağırıyoruz'

BDP: Türkiye Devleti'ni, İttihat ve Terakki hükümetinin işlediği insanlık suçlarıyla yüzleşerek bu zihniyetle hesaplaşmaya ve büyük acılar yaşayan Ermeni halkından özür dilemeye çağırıyor, yeni acılar yaşanmaması umuduyla Ermeni Soykırımı kurbanlarını saygıyla anıyoruz...

Paylaş

BDP Genel Merkezi, 1915 yılında Ermeni halkına yönelik soykırımın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Meds Yeghern'de yaşamlarını yitirenler anılarak, "Bugün, insanlık tarihinin en büyük trajedilerinden biri olan 1915 Ermeni Soykırımı'nın anıldığı gün. Bundan tam 99 yıl önce, 24 Nisan 1915'te, 20. yüzyılın en büyük soykırımlarından biri, Ermeni aydınlarının sürgün edilmesiyle başladı. Ermeni halkı dönemin İttihat ve Terakki Hükümetinin karanlık politikaları nedeniyle büyük acılar yaşadı, Anadolu ve Mezopotamya halklarından, yurdundan koparıldı" denildi.

"Bu soykırımın acısı, bir asırdan bu yana gerek kardeş halkların gerekse de uluslararası toplumun vicdanlarında derin yaralar oluşturarak günümüzde de sürmektedir" denilen açıklamada, şunlar ifade edildi: "Soykırımın travma ve acıları, toplumsal hafızalardaki yerini korumaktadır, çünkü Türkiye, devleti ve halklarıyla 20. yüzyılın bu en büyük soykırımlarından biriyle yüzleşmemiş, kendi tarihiyle hesaplaşmamış, soykırım gerçeğini kabul ederek Ermeni halkından özür dilememiştir. Aydınlatılmamış her olay yenilerine zemin hazırlamış, 1915'te yaşananları diğer olaylar izlemiştir. İttihat ve Terakki Fırkası tarihe karışsa da temsil ettiği zihniyet Dersim, Ağrı, Maraş, Çorum, Sivas ve Roboski katliamlarını gerçekleştirmiştir. Bunlar, geçmişiyle yüzleşmekten, halklara hesap vermekten kaçınan bir resmi ideoloji ve devlet yapısının sonuçlarıdır."

"Geleceğimiz açısından, kardeşçe birbirine bakabilme huzurunu bulabilmek açısından Ermeni Soykırımı ile yüzleşmek, hesaplaşmak önemlidir. Acılı bir tarihle ortak gelecek inşa edilemez" denilen açıklama, "Türkiye Devleti'ni İttihat ve Terakki hükümetinin işlediği insanlık suçlarıyla yüzleşerek bu zihniyetle hesaplaşmaya ve büyük acılar yaşayan Ermeni halkından özür dilemeye çağırıyor, yeni acılar yaşanmaması umuduyla Ermeni Soykırımı kurbanlarını saygıyla anıyoruz" diye belirtildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Saya işçileri insanca yaşam için alanda olacak

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa