23 Nisan 2014 13:24

Milli Gazetenin ateizm ‘nefret’i

Türkiye’nin ilk ateizm derneği, Milli Görüş hareketine yakın Milli Gazete tarafından iki gündür hedef gösteriliyor. Gazetenin İnternet sitesinde ve gazetede yayınladığı haberlerde kullandığı dilde bir çok ötekileştirici ve nefret dili kullanılıyor.

Paylaş

Çağrı Sarı
İSTANBUL

Türkiye’nin ilk ateizm derneği, Milli Görüş hareketine yakın Milli Gazete tarafından iki gündür hedef gösteriliyor. Gazetenin İnternet sitesinde ve gazetede yayınladığı haberlerde kullandığı dilde bir çok ötekileştirici ve nefret dili kullanılıyor.

Dün “Müslüman bunu da açıkla” manşetiyle, Ateizm Derneği kurulmasını 'hayretle karşılayan' Milli Gazete bugün de teşhir edici haberlerine devam etti. “Dernek adıyla ‘resmi şemsiyenin’ altında toplanan ateistler meydanı boş buldu diyerek, “Saldırıya başladılar” manşetini atan gazete haberinde de şu ifadelere yer verdi:

“SAPKIN EŞCİNSEL EVLİLİKLER”
Dün “Müslüman! bunu da açıkla!” manşetiyle duyurduğumuz “Ateizm Derneği” haber analizimiz kamuoyunda büyük yankı buldu. Bugün ise söz konusu dernekle ilgili önemli bilgilere ulaştık. Ateizm Derneği’nin internet sitesinde derneğin kuruluş amaçlarına yönelik yer alan metindeki talepler endişelerimizi doğruluyor. Din hanesinin nüfus cüzdanlarından kaldırılmasını talep eden ateistler, kadın ve aile kavramları üzerinden de İslam’a saldırıyor. İnanan her kişi ve kurum ile mücadele edeceklerini çok net bir biçimde beyan eden derneğin hedeflerinden birisi de sapkın eşcinsel evlilikleri topluma benimsetmek.

DEKOLTE BUZLANDI
Gazete yayınlarında, eşcinsellere ve ateistlere yönelik nefret söylemi dikkat çekti. Gazete bir taraftan Derneğin “Herkes ateist olsun diye bir derdimiz yok. Herkes insan olsun” vurgusu yaptığını yazdı Diğer taraftan da “Ateizm Derneği, Kadıköy’de bir iş hanında tuttuğu ofiste Ateizm misyonerliği yaparak, dinsizlik propagandasını yaymaya hazırlanıyor” ifadesini kullandı. Gazetenin, derneğin açılışında çekilen zafer işareti de yapan grupta yer alan kadınlardan birinin kıyafetini buzlaması da dikkat çekti.
Gazete, İnternet sitesinde benzer haberlere devam etti. Milligazete.com sitesi Fatih Altaylı’nın Ateizm derneği yöneticilerini programına çağırmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve 'Teke Tek' programının derneğin tanıtımını yaptığını iddia etti. Milli gazetenin İnternet sitesinde şu ifadelere yer verildi: Zinanın suç sayılmadığı, domuz etinin kasap raflarından market reyonlarına indiği, eşcinselliğin legalleştirildiği, anne sütü bankalarının kurulmak istendiği “yeni” Türkiye’de bir ilk daha yaşanmış ve Ateizm Derneği resmi izinle kurulmuştu.

NERDEN BAKSAN NEFRET DİLİ
Haberin içinde kullanılan ötekileştirici, ayrımcı, nefret dolu üslup bir an olsun eksilmedi. Derneğin Kadıköy’de bir ofis tutması da habere şu sözlerle konu oldu: “Türkiye ateistlerinin ve dinsizlerinin kendi görüşlerini yasal zeminde özgürce ifade edebilmesini teşvik etmek” bahanesiyle yola çıkan Ateizm Derneği, Kadıköy’de bir iş hanında tuttuğu ofiste Ateizm Ateizm misyonerliği yaparak, dinsizlik propagandasını yaymaya hazırlanıyor.

ÖNCEKİ HABER

EMEP: 23 Nisan gösterileri gerçekleri gizleyemiyor

SONRAKİ HABER

Adana'da sahte içkiden bir ölüm daha | Son 1 ayda 11 kişi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa