22 Nisan 2014 07:23

Üniversitede can güvenliğimiz yok

Kocaeli Üniversitesinde her şeyin sessizleştiği sınav haftalarının birinde sessizliği S.P’nin çığlıkları bozdu. Geçtiğimiz gün yaşanan ve birbirinden farklı içeriklerle de olsa basına yansıyan kadın öğrenciye silah ve satırla yapılan saldırının haberini aldığımızda her birimiz ayrı bir şaşkınlık içerisindeydik.

Üniversitede can güvenliğimiz yok
Paylaş

Gülşah İMREK
Kocaeli

Kocaeli Üniversitesinde her şeyin sessizleştiği sınav haftalarının birinde sessizliği S.P’nin çığlıkları bozdu. Geçtiğimiz gün yaşanan ve birbirinden farklı içeriklerle de olsa basına yansıyan kadın öğrenciye silah ve satırla yapılan saldırının haberini aldığımızda her birimiz ayrı bir şaşkınlık içerisindeydik. Hemen hastaneye koştuk, anlamaya çalıştık. Zira anlaşılır bir yanı yoktu üniversite içerisinde birini öldürmek üzere böylesine hazırlıklı gelmiş birinin bulunmasının. Olay Kocaeli Üniversitesi öğrencisi olan Serdar Karakuş isimli şahsın sarhoş bir şekilde okula silah ve satırla girmesiyle mühendislik fakültesi içerisinde genç kadını önce tartaklaması ardından da silah çekmesiyle meydana geliyor. Silahın ateş almaması üzerine genç kadına satırla saldıran zanlı, etraftaki temizlik görevlileri ve öğretim üyelerinin müdahalesiyle ancak etkisiz hale getirilebiliyor.
X-ray cihazları ne işe yarıyor? Güvenlik görevlileri ne yapıyor? Okulun içindeki sağlık görevlileri ne alemde? Rektörlük nerede? gibi sorular herkesin aklında dolaşırken başından, kollarından ve parmağından yaralanan S.P, sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılıyor. Ancak olay gerçekleştikten yarım saat sonra. S.P, bu kadar kan kaybettikten sonra! Haberi alır almaz S.P’nin yanına gidiyoruz. Sınıf arkadaşları, okul görevlileri, bölüm sekreteri orada. Herkes saldırının etkisiyle buz kesilmiş. Israrla  S.P’nin olayın duyulmasını istemediğini yineliyorlar.
Sınıf arkadaşları daha önce de buna benzer şeylerin sınıfta konuşulduğunu söylüyor. Ancak herkes olayın şoku ile ketumluğun en iyisi olacağını düşünüyor. Sadece izliyor herkes birbirini.  Ailesini, yakınlarını bekliyoruz. S.P’nin ablası geldiğinde, ne yapacağını bilemez halde sadece kontrollü davranmaya çalışıyor. Uzun zamandır bunu yaşadıklarını söylüyor. Serdar Karakuş isimli şahsın daha önce de genç kadının kaldığı evi yakma girişimi olmuş ve savcılığa şikayette bulunmuş. Ancak Savcılığa başvurmasıyla da güvenliği sağlanmayan genç kadın çareyi yurda çıkmakta görmüş. Çünkü zaten başka yol da gösterilmemiş. İşte iddialara göre savcının söyledikleri; “Yurda çık bir arkadaşının yanına dolan, yalnız dolaşma.”
S.P’nin ablası bir sığınma evinde çalışıyor. Beklediğimiz gibi olmamasına, ortalığı ayağa kaldırmayışına şaşırıyoruz ilk önce ama sığınma evinde çalıştığını öğreniyoruz sonrasında. Her gün yüz yüze geldiği kadınlardan biriydi kız kardeşi onun için belki de. Telaşı, üzüntüsü diğer kadınlara pay edilmişti. Bu şahısla uzun zamandır başlarının dertte olduğunu, kasıtlı olarak kardeşini öldürmek isteyen bu adamın gereken cezayı almazsa daha kötüsüne kalkışabileceğini söylüyor. Hukuksal olarak gerekenin yapılması için kollarını sıvıyor hemen. S.P’nin başına gelenleri protesto etmek isteyen, kamuoyu oluşturmak gerektiğini söyleyen genç kadınlara ısrarla onları anladığını söyleyerek: “Ben bunun nelerden kaynaklandığını çok iyi biliyorum” derken, bildiği bir başka gerçeğin de Artvin Yusufeli’de yaşayan ailesinin bunu öğrenirse ne yapacağı. Oldukça yaşlı olan ve ciddi tedaviler gören bir baba, çaresiz anne...
S.P, şimdi hastanede, onu sedyeyle müşahede odasından çıkardıklarında yanındayız dedik hepimiz. Üniversitenin sessizliğini bozmak için, üniversitedeki tüm kadınların can güvenliğinin sağlanması için, sorumlu şahsın derhal okuldan atılması ve gereken cezayı alıp cezaevine gönderilmesi için Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi önünde toplandık. Güvenlik görevlilerinin türlü muamelelerine maruz kalan kadın öğrenciler aynı zamanda da Rektör Sezer Komsuoğlu ve üniversite yönetimine soruyorlar; “Güvenlik görevlileri hâlâ bizim güvenliğimiz için mi burada hocam?”

ÖNCEKİ HABER

Kredi müdüre gitti, borç işçiye kaldı

SONRAKİ HABER

ÖSYM 2020 sınav takmini açıkladı | YKS 20-21 Haziran'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa