21 Nisan 2014 18:00

Paskalya’da binlerce kişi savaşa karşı yürüdü

Paskalya Bayramı sırasında Almanya’nın 80’den fazla kentinde yapılan gösterilerde savaşa, silahlanmaya karşı mücadele çağrıları öne çıktı.

Paskalya’da binlerce kişi savaşa karşı yürüdü

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Paskalya  Bayramı sırasında Almanya’nın 80’den fazla kentinde yapılan gösterilerde savaşa, silahlanmaya karşı mücadele çağrıları öne çıktı.

Bu yılın Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılı olması nedeniyle eylemlerde yapılan konuşmalarda dünya genelinde artan silahlanmaya dikkat çekilerek, federal hükümete silahlanmaya ve militarist dış politikaya son verme çağrısı yapıldı. Eylemlerde ayrıca Ukrayna’da Rusya ile Batı arasında yükselen gerilimin tehlikelerine de işaret edildi.

18 Nisan Cuma günü Kuzey Ren Vestalya’nın Ruhr bölgesindeki kentlerde başlayan, sonra diğer kentlere de yayılan Paskalya Gösterileri, pazartesi günü son buldu. Eylemleri koordine eden Almanya Barış Kooperatifi Ağı, eylemlere katılımın bu yıl geçen yıla göre arttığına işaret etti.

Cuma günü başlayan, cumartesi günü Duisburg’da 200 kişinin katılımıyla devam eden, pazar günü de Essen’den Bochum’a doğru yola çıkan geleneksel Paskalya eylemine, 150 bisikletli katıldı. Eylem, Merkezi Essen’de bulunan enerji tekeli RWE’nin önünde başladı. Burada yapılan konuşmalarda tekelin nükleer santraller konusunda izlediği politika eleştirildi. Ayrıca, Avrupa Parlamentosu seçimlerine beş hafta kala AB düzeyinde sığınmacılara yönelik izlenen politikalar eleştirildi.

‘SAVAŞLAR YAPILIYOR AMA BİZ KARŞIYIZ’

Başkent Berlin’de ise 19 Nisan Cumartesi günü düzenlenen eyleme binden fazla insan katıldı. “Savaşlar yapılıyor, ama biz karşıyız” sloganıyla gerçekleştirilen eyleme çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı. Hükümetin başka ülkelere silah satmasının sert bir şekilde eleştirildiği eylemde, Almanya’nın Ukrayna’da izlediği politika da eleştirildi.

Bu yılki merkezi eylem ise Stuttgart’ta yapıldı. ABD’nin Afrika’daki savaşları yönetmek için kurduğu US-AFRICOM üssünün önünde başlayan ve kent merkezinde biten eyleme 1500 kişi katıldı. “Savaş burada başlıyor” diyen göstericiler tarafından, ABD’ye ait AFDICOM ve EUCOM askeri üslerinin derhal kapatılması talep edildi. Eyleme Sol Parti Milletvekili Heike Hänsen de katılarak bir konuşma yaptı. Hänsen konuşmasında, yurt dışında bulunan Alman askerlerinin derhal geri getirilmesi ve Alman ordusunun faaliyetlerine son vermesi çağrısında bulundu. (Köln/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Suriye’de seçim 3 Haziran’da

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa