Binler, tutuklu vekiller için toplandı

Binler, tutuklu vekiller için toplandı

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun "KCK davası"ndan tutuklu bulunan ve tahliye edilmeleri beklenen milletvekilleri Hatip Dicle, Kemal Aktaş ve Selma Irmak için binlerce kişi BDP Diyarbakır il binası önüne akıyor.12 Haziran'da rekor oylarla seçilen, ancak halen tahliye edilmeyen "KCK davası"ndan tutuklu bulunan Em


12 Haziran'da rekor oylarla seçilen, ancak halen tahliye edilmeyen "KCK davası"ndan tutuklu bulunan Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerinin bugün tahliye edilmeleri bekleniliyor. BDP Diyarbakır il binasına gelerek tutuklu vekilleri karşılamak için bekleyişe geçen yurttaşlar için heyecan başladı. Sabah saatlerinden bu yana kadın, çocuk, genç, yaşlı binlerce kişi, BDP Diyarbakır il binasına geldi. Yöresel kıyafetleri ile gelen yurttaşların heyecanlı bekleyişi sürerken, sayı giderek çoğalıyor. BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani ile Filiz Koçali, bloğun Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan ile Emine Ayna, Van Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk da il binasına geldi.

GÖZLER MAHKEME KARARINDA

Geçtiğimiz Cuma günü tutuklu vekillerin mazbatalarının alınmasının ardından tahliye edilmeleri için Diyarbakır 4. ve 6. Ağır Ceza mahkemelerine başvuran tutuklu vekillerin avukatları da, adliye binasına giderek mahkemeden çıkacak kararı bekliyor. Mahkemenin vereceği karar doğrultusunda yüzlerce araçlık Diyarbakır E ve D Tipi cezaevlerine giderek tutuklu vekilleri aldıktan sonra şehir turu yapacak. Ardından BDP il binası önüne getirilmeleri beklenen tutuklu vekillerin burada bir açıklama yapacağı belirtildi. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net