17 Nisan 2014 15:44

Rousseff: Yolsuzluk iddiaları araştırılmalı, sorumlular ceza almalı

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ülkenin kamu şirketlerinden biri olan Petrobras bünyesinde yolsuzluk yapıldığı iddialarına yönelik geçtiğimiz günlerde başlatılan soruşturmaya destek verdiğini açıkladı.

Paylaş

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ülkenin kamu şirketlerinden biri olan Petrobras bünyesinde yolsuzluk yapıldığı iddialarına yönelik geçtiğimiz günlerde başlatılan soruşturmaya destek verdiğini açıkladı. Roussef, iddiaların üzerine gidilmesinden korkmadıklarını ve suçluların gereken cezayı almaları gerektiğini söyledi.

Texas'ta bulunan bir ABD rafinerisinin gerçek değerinden yüksek bir meblağ ödenerek satın alındığı ve kurumun zarara uğratıldığı iddiası, soruşturma dosyasının konusunu oluşturuyor. 2006 yılında gerçekleşen bu alımın, ilgili kurumun yönetim kadrosunda bulunan Rousseff'in onayı ve bilgisi dâhilinde gerçekleştiği öne sürülüyor.

Federal polisin yanı sıra, İçişleri Bakanlığı, Sayıştay ve Denetim Mahkemesi'nin katılımıyla oluşturulan ortak bir komisyon tarafından yürütülen araştırma, kongre üyeleri ve muhalefet liderleri tarafından dikkatle takip ediliyor.

Ülkede 5 Ekim'de gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesi kendisine ve partisine yöneltilen iddialar karşısında aklanma yolunu seçen Rousseff, sonuçları ne olursa olsun sorumluların tespit edilip cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Konuya ilişkin daha önceki bir konuşmasında ilgili kararın 'eksik ve hatalı bir bilgiden' kaynaklandığını söyleyerek hata yapıldığını kabul eden Brezilya lideri, son yıllarda Petrobras gelirleri ve şirket değerindeki artışa işaret ederek, kuruma yöneltilen eleştirilerin makuliyet çizgisini aştığını belirtti. (Sao Paulo/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

CHP, İnternet yasasını AYM\'ye götürdü

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım: YSK'nin oylar çalındı yazacak hali yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa