17 Nisan 2014 15:05

Memur Sen: 1 Mayıs'tan 'Gezi' çıkartmak istiyorlar

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'a dair açıklamalarda bulundu. Ahmet Gündoğdu, "Gezi olaylarının, hem Taksim'in, Taksim üzerinde oynanan oyunların, hem de 17 Aralık'ın hedeflerinden birisi de Çözüm Sürecini sabote etmektir" iddiasında bulundu.

Paylaş

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'a dair açıklamalarda bulundu. Ahmet Gündoğdu, Başbakan Erdoğan'ın sözlerini tekrarlayarak "Gezi olaylarının, hem Taksim'in, Taksim üzerinde oynanan oyunların, hem de 17 Aralık'ın hedeflerinden birisi de Çözüm Sürecini sabote etmektir" iddiasında bulundu.

Gündoğdu, "İşte bunun için 1 Mayıs'ta Diyarbakır'dayız. Çözüm sürecini milletin himayesinde olduğunu haykıracağız" dedi. Gündoğdu, “ Diyarbakır'dan Myanmar, Doğu Türkistan, Orta Afrika, Suriye, Filistin, Mısır ve 528 idama mahkum edilen kardeşlerimiz için hem dua edeceğiz, hem de dünya kamuoyuna, Birleşmiş Milletler'e, insan hakları örgütlerine ve ITUC'e mazlumun, masumun ve mağdurun sesini duyuracağız" diye konuştu. “Haklar için, özgürlükler için, demokrasi için, adalet için 1 Mayıs'ta Diyarbakır'da İstasyon meydanında olacağız" diyen Gündoğdu, “1 Mayıs'ta daha mutlu bir dünya için tekliflerimizi haykıracağız. Başkalarının hukukuna zarar vermeden 1 Mayıs'ı kutlayacağız. Kardeşlik mesajı vereceğiz. 1 Mayıs'ı maske takmadan, molotof atmadan, kaldırım taşı sökmeden kutlayıp, mazlumların da sesi olacağız" dedi.

Gündoğdu, "Taksim ısrarla gündeme getiriliyor. Oysa Taksim'i değil 'Emek' ve 'Dayanışma'yı konuşmalıyız" dedi. Gündoğdu, “Taksim sembolik değeri olan, 76-77 yıllarındaki olumsuz olaylarıyla anılan, 2010 yılında da 6 konfederasyon bir araya gelerek 1 Mayıs'ı kutladığımız bir yer. Bugün Gezi olaylarında olduğu gibi Taksim üzerinden yeni bir sorun çıkarılmak isteniyor. Eğer işçinin, memurun bugünde söylemek istediği söz önemliyse bu Taksim olmaz Diyarbakır olur, Diyarbakır olmaz Çanakkale olur, Çanakkale olmaz Yeni Kapı olur, Kadıköy Meydanı olur. Yani meydanın bir kutsallığı yoktur. Taksim'i değil "Emek" ve "Dayanışma" yı konuşmalıyız. Sözün nerede söylendiği değil sözün ne olduğu önemlidir. Taksim dayatılamaz. Anlaşılan birileri Taksim üzerinden sorun çıkartmak istiyor. Kaos üretme derdindeler. İşçinin sorunu yerine Taksim konuşuluyor. Bu kabul edilemez" dedi.

'TAKSİM BİRİLERİ İÇİN FARKLI BİR MANA İFADE EDİYOR'

'Taksim açılsın. Taksim'in kutsal olmadığı gibi yasaklanması da ne kadar doğruyu tartışabiliriz' diyen Gündoğdu, "Geçen yıl, önceki yıl hep bunun üzerinde duruyorduk. Gezi olaylarında gördük ki, Taksim birileri için farklı bir mana ifade ediyor. O manaların devamı olarak da, bu sene yeniden orada değişik senaryoların hayata geçirilmek isteneceğini görüyoruz. İşçilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini haykırmak dururken, Siyonizm'e, kapitalizme, sermayeye karşı duruş sergilemek gerekirken, 'Taksim'e çıkarım, Taksim benim için kutsaldır' demenin kutsallıkla bir ilgisi olamaz" şeklinde konuştu.

Geçen yıl 1 Mayıs'ı Çanakkale'de kutladıklarını hatırlatan Gündoğdu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Geçen yıl 1 Mayıs'ta 77 milyonun kardeşliğini haykırarak şehitlerimizin mirası Çanakkale ruhunu öne çıkarmıştık. Bu yıl da 17 aydır şehit cenazesi gelmiyor. Ötekilerin, beriki olmasında önemli adımlar atıldığı bir dönemde, kardeşlik hukukunun gelişmesi için 'Diyarbakır' diyoruz. Çünkü hem Gezi olaylarının, hem Taksim'in, Taksim üzerinde oynanan oyunların, hem de 17 Aralık'ın hedeflerinden birisi de Çözüm Sürecini sabote etmektir. İşte bunun için 1 Mayıs'ta Diyarbakır'dayız. Çözüm sürecini milletin himayesinde olduğunu haykıracağız. Memur-Sen olarak Diyarbakır'ı önemsiyoruz. Çünkü Diyarbakır medeniyet değerlerimizin, medeniyet davamızın en önemli merkezlerinden birisidir. Bu merkezde Memur-Sen olarak bir araya geleceğiz. Çevre 20 ilimizi oraya davet edeceğiz. 300 otobüslük katılımla Diyarbakır'da coşkulu bir etkinlik yapacağız. Genel merkezimizin hazırlayacağı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, dünya mazlumlarının sözcülüğünü yapacağız, memurların beklentilerini dile getireceğiz. Milletimiz, birbiriyle kardeş olduğunu haykıracağız. Biz barışın kalıcı olmasını ve kardeşlik kültürün yaygınlaşmasını istiyoruz. 1 Mayıs'ta Diyarbakır'da kazandıklarımızı kutlayıp, yeni hak taleplerimizi haykıracağız. 1 Mayıs'ta daha mutlu bir dünya için tekliflerimizi haykıracağız. Başkalarının hukukuna zarar vermeden 1 Mayıs'ı kutlayacağız. Kardeşlik mesajı vereceğiz. 1 Mayıs'ı maske takmadan, molotof atmadan, kaldırım taşı sökmeden kutlayıp, mazlumların da sesi olacağız. Haklar için, özgürlükler için, demokrasi için, adalet için 1 Mayıs'ta Diyarbakır'da İstasyon meydanında olacağız."

1 Mayıs kutlamalarında küresel adalet için taleplerini de dile getireceklerini açıklayan Gündoğdu, "Diyarbakır'dan Myanmar, Doğu Türkistan, Orta Afrika, Suriye, Filistin, Mısır ve 528 idama mahkum edilen kardeşlerimiz için hem dua edeceğiz, hem de dünya kamuoyuna, Birleşmiş Milletler'e, insan hakları örgütlerine ve ITUC'e mazlumun, masumun ve mağdurun sesini duyuracağız. Kendi ülkelerinde ufacık bir sıkıntı olduğunda, kıyameti koparanların 3 maymunu oynuyor olma çifte standardını da İstasyon Meydanı'nda deşifre edeceğiz" dedi. (Ankara/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bursaspor: E-Bilet uygulamasını tanımıyoruz

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa