19 Haziran 2011 12:20

Yemen halkı açlığın pençesinde

YEMEN’de siyasi krizin yol açtığı ekonomik sorunlar ülkeyi derinden etkiliyor. Gıda fiyatlarının arttığı, akaryakıt sorunlarının başladığı ülkede halk, açlığın pençesinde. Kamu çalışanları maaş alamazken, devlet kurumları işleyemez hale geldi. Enerji açığı, devalüasyon ve kara borsacılık gibi kronik sorunlar,

Yemen halkı açlığın pençesinde

Paylaş

YEMEN’de siyasi krizin yol açtığı ekonomik sorunlar ülkeyi derinden etkiliyor. Gıda fiyatlarının arttığı, akaryakıt sorunlarının başladığı ülkede halk, açlığın pençesinde. Kamu çalışanları maaş alamazken, devlet kurumları işleyemez hale geldi. Enerji açığı, devalüasyon ve kara borsacılık gibi kronik sorunlar, halk ayaklanmasının başladığı Ocak ayından bu yana giderek ağırlaştı. Yüzde 40’ı günlük 2 dolara geçindiği halk, son aylarda açlıkla boğuşur hale geldi. Akaryakıt kıtlığı, elektrik ve su kesintilerini de beraberinde getirirken, ekmek fırınları dahi çalışamaz hale geldi.  
Başkent Sana ve diğer birçok kentte benzin istasyonları önünde oluşan kilometrelerce uzunluktaki kuyruklarda sık sık kavga ve gerginlikler yaşanıyor.
Temizlik hizmetlerinin durma noktasına geldiği Sana’da caddeler çöp kümeleriyle doldu. Sokaklarda kötü kokular insan sağlığını tehdit ediyor. Sürekli güvenlik kontrollerinin yapıldığı Yemen’de halk kontrol edilmekten de bıkmış durumda.
Salih’in güçleri ile Ahmar kabilesi arasında başlayan sokak çatışmaları Başkanlık Sarayına yapılan saldırıyla sonlanırken, birçok hükümet yetkilisinin Salih’in döneceği ihtimalini seslendirmeleri aşiretleri yeni saldırılar için hazırlık yapmaya itiyor. Özellikle başkent Sana’da Ahmar kabilesinin kontrolünde olan Hasaba mahallesinde silahlı aşiret üyelerince yeni siperlerin açıldığı gözlenirken, çevre illerden gelen 7 bin kadar aşiret üyesinin Salih’in olası dönüşü için bu mahallede konuşlandığı biliniyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

PAKETE HAYIR, SEÇİME EVET

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa