16 Nisan 2014 17:14

Ukrayna birlikleri Kramatorsk'a girdi

Rus yanlısı milisler tarafından ele geçirilen bölgeleri geri almak için harekete geçen Ukrayna birlikleri Kramatorsk kent merkezine girdi. Rus yanlısı kent sakinlerinin kentin içinde dolaşan zırhlı personel araçlarını durduğu ve askerlerle konuştuğu görülüyor.

Paylaş

Rus yanlısı milisler tarafından ele geçirilen bölgeleri geri almak için harekete geçen Ukrayna birlikleri Kramatorsk kent merkezine girdi. Rus yanlısı kent sakinlerinin kentin içinde dolaşan zırhlı personel araçlarını durduğu ve askerlerle konuştuğu görülüyor.

Kiev yönetimi Salı günü ülkenin doğusunda bir "terörle mücadele" operasyonu başlattığını duyurmuş, bunun ardından kentteki havaalanı isyancılardan geri alınmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de askeri operasyonun ardından Ukrayna’nın iç savaşın eşiğine geldiği uyarısını yapmıştı. Putin, Ukrayna'da yaşanan krizle ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefonda görüştü. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin Merkel’e bu adımın ülkeyi iç savaşın eşiğine getirdiğini söyledi.
Açıklamada iki liderin Perşembe günü Rusya, AB, ABD ve Ukrayna’dan diplomatlar arasında yapılması planlanan görüşmelerinin önemine vurgu yaptığı da belirtildi. Toplantı, Cenevre'de yapılacak. Kremlin’in açıklamasında Ukrayna’nın ülkenin doğusunda başlattığı askeri operasyondan ‘barışçıl protesto eylemlerine karşı güç kullanan anayasa karşıtı bir yol’ olarak bahsedildi

Ukrayna terörle mücadele sorumlusu General Vasyl Krutov, Salı günü geç saatlerde Kramatorsk havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada silahlı kişilerin Ukrayna sınırından geçiş yaptığını duyurmuştu. Interfax-Ukrayna haber ajansına göre Krutov “Çok ciddi, yüksek derecede eğitimli ve oldukça profesyonel bir muhalefetle karşı karşıyayız” dedi.
Krutov “Oldukça yüksek seviyede bir hazırlık, taktik ve pratik yetenek sergiliyorlar. Bu insanlar dünyanın çeşitli bölgelerinde ve kendi bölgelerindeki sıcak noktalarda bulunmuş olmalılar” dedi.

Bölgeden gelen haberler göre, geçen ay Kırım’ın Rusya'ya katılmasından önce her ne kadar doğu Ukrayna’da görülenlerden sayıca düşük olsa da, Rus ordusu mensubu olduğuna inanılan üniformalı, silahlı kişiler göze çarpıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusundan gelen ölüm haberleri ile ilgili olarak “derin endişe” duyduğunu açıkladı. Ancak kayıplar henüz doğrulanabilmiş değil.

RUS BAYRAKLI UKRAYNA TANKLARI
Rusya yanlısı Ukraynalı muhaliflerin resmi binaları işgal ettiği Ukrayna'nın doğusundaki Slaviask kentine Rus bayrakları tank ve zırhlı araçlar girdi.
Görgü tanıkları söz konusu tank ve zırhlı araçların Rusya yanlısı milisler tarafından ele geçirilerek Rus bayrağı çekilen Ukrayna tankları olduğunu duyurdu.
Twitter üzerinden yayınlanan fotoğraflarda Ukrayna ordusuna ait altı adet tank ve zırhlı personel taşıyıcıya Rus bayrağı çeken ayrılıkçı milislerin Slaviansk sokaklarında devriye gezdiği görüldü.
Kentin ana caddesinde devriye gezen tankların üzerindeki, kamuflaj giymiş Rusya yanlısı milislerin halka evlerine girme çağrısı yaptığı belirtiliyor. Sosyal medyada Slaviask kentinde çekildiği iddia edilen bir videoda üzerinde Rusya bayrağı bulunan bir tank ve sevinç gösterileri görülüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

HDP, BDP, EMEP, ÖDP, ESP: 1 Mayıs\'ta Taksim\'deyiz

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: Ahmet Hakan'ın savunma mekanizması geliştirmesi üzdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa