16 Nisan 2014 10:00

‘Artık yeter’ deme günü

Bucalı emekçiler, taleplerini haykırmak ve yaşadıkları sorunlara “Artık yeter” demek için 1 Mayıs’a hazırlanıyor. 1 Mayıs’ta ilk kutlama Buca Belediyesi önünde yapılacak. İşçi ve emekçiler buradan Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak merkezi kutlamaya katılacak.

Paylaş

Metehan UD
Hatice ÇORUK
İzmir

Bucalı emekçiler, taleplerini haykırmak ve yaşadıkları sorunlara “Artık yeter” demek için 1 Mayıs’a hazırlanıyor. 1 Mayıs’ta ilk kutlama Buca Belediyesi önünde yapılacak. İşçi ve emekçiler buradan Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak merkezi kutlamaya katılacak.

Buca Belediyesinde örgütlü olan Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Ali Hıdır Aktaş, belediye emekçilerinin sorunlarının başında taşeron şirketlerde çalışmak olduğunu dile getirdi. 1 Mayıs’ta diğer sendika ve emek örgütleriyle bir araya geleceklerini dile getiren  Aktaş, “Sendikasız, kuralsız, güvencesiz çalışmaya dur demek için, 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarında ortaya çıktığı üzere halkın vergilerinin nerelere gittiğini sormak için alanda olacağız” diye konuştu.

1 MAYIS’TA ALANLARA

Buca’daki okullarda örgütlü olan Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Candemir, eğitimcilerin maaşlarının Memur-Sen’in imzaladığı sözleşme nedeniyle oransal olarak en düşük seviyeye geldiğini belirtti. Çalışma alanlarında da sorunlar yaşandığını ifade eden Candemir “Eğitim emekçileri yaşanabilir bir ücret, savaşın olmadığı herkesin barış içinde yaşadığı, demokratik bir ülke ve laik, bilimsel bir eğitim talep edecek” dedi. Candemir, bu yıl diğer emek örgütleriyle birlikte Buca’da da 1 Mayıs’ı kutlayacaklarını bildirdi. Candemir halka şu çağrıyı yaptı: “Yaklaşık bir sene önce Gezi Parkı eylemleri ile birlikte başlayan, ağacına, doğasına sahip çıkan hareketlenmenin devamında bu ülkede yaşanan problemlerin çözülmesini isteyen, sokağa çıkan muhalefetin 1 Mayıs’ta sokağa çıkması gerekiyor. 1 Mayıs, AKP Hükümetinin politikalarına karşı ‘Hayır’ diyebileceğimiz en önemli günlerden bir tanesi. Bu nedenle herkesi alanlara çıkmaya, taleplerimizi dile getirmeye davet ediyorum.”

İŞ GÜVENCESİ İSTEYECEKLER

Çalışma yaşamlarındaki sıkıntılarının en başında iş yoğunluğu, taşeron çalışma, düşük ücret, işçi sayısı azlığı ve iş güvencesizliği olan İZSU emekçileri de 1 Mayıs’ta iş güvenliği, iş garantisi, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve daha yüksek ücret talepleriyle alanda olacak.  İZSU Buca Şubesi Açma Kesme Çalışanı Bülent Altıntaş, “Bu sene de ana sloganımız ‘İş, ekmek, özgürlük’ olacak. Bunu icraata dökmek istiyoruz. Kendisine sosyal demokrat diyen bir belediyenin işçileriyiz, işçilerin haklarının ödenmesini istiyoruz. İşyerlerinde de birim birim yapacağımız toplantılarla 1 Mayıs’a hazırlanacağız” dedi.

Büro emekçilerinin sorunlarının başında fazla mesailerinin kaldırılması, iş yükü, servislerin kaldırılması ve kreşlerin yetersizliğinin geldiğini dile getiren Buca Vergi Dairesi BES İşyeri Temsilcisi Selda Demir, “Bunların dışında halkımızın tamamını etkileyen GSS yasasına bağlı olarak artan sağlık giderlerimiz var. En ufak bir şikayette gittiğimizde hem hastaneye hem de eczaneye ayrı ayrı para ödüyorsunuz. Bu kadar haksızlığın, hak gasbının, yolsuzluğun olduğu bir ülkede 1 Mayıs artık kutlama gününden çıkıp işçilerin emekçilerin ‘Artık yeter’ deme günü olmalıdır” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Kayısı da üretici de yandı

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa