Suriye ordusu, tarihi Hıristiyan kasabasında kontrolü ele aldı

Suriye ordusu, tarihi Hıristiyan kasabasında kontrolü ele aldı

Suriye’de ordu güçleri tarihi Hıristiyan kasabası Malula, Sarkha ve Cibbe’yi muhaliflerden geri aldı. Böylece Şam’ın kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde kalan sayılı bölgeler de hükümet kontrolüne geçmiş oldu.

Suriye’de ordu güçleri tarihi Hıristiyan kasabası Malula, Sarkha ve Cibbe’yi muhaliflerden geri aldı. Böylece Şam’ın kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde kalan sayılı bölgeler de hükümet kontrolüne geçmiş oldu.  Hizbullah’a yakın El Menar TV, çatışmalar sırasında 3 çalışanlarının öldürüldüğünü duyurdu.

Suriye ordusundan bir yetkilinin yaptığı açıklamada, “Ordu Malula’da kontrolü tamamen ele aldı, düzen ve istikrarı sağladı. Terörizm, Kalamun’da yenilgiye uğratıldı” dedi.

AFP, muhaliflerin kullandığı el Safir otelinin tamamen harap halde olduğunu duyurdu. AFP’nin haberinde bir Suriye askerinin görüşlerine yer verilerek operasyonun kısa süre içerisinde bitirildiği önce el Sarkha köyünün sonra da Malula ve Cibbe’nin ele geçirildiği belirtildi. Muhaliflerin operasyon sonrası yakındaki tepelere kaçtığı öğrenildi.
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de köylerin ordu güçlerinin kontrolüne geçtiğini doğruladı.

HIRİSTİYANLAR SEVİNÇLE KARŞILADI

El Cezire’nin haberine göre çatışmalar sırasında Mar Sarkis Rum Ortodoks Manastırı da zarar gördü. Şam’ın 40 kilometre kuzeydoğusunda yer alan tarihi Malula kasabası Hıristiyanlar açısından büyük önem taşıyor. Kasabada Hz. İsa’nın ana dili olduğu düşünülen Aramice’yi konuşan insanlar bulunuyor. Daily Star’ın haberine göre Piskopos Gregory III Lahnam, ordunun zaferini “Suriye’nin her yurttaşı ve her karış toprağı için bir özgürlük sembolü” olarak niteledi.

3 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

El Menar televizyonu, operasyon sırasında muhabirleri Hamza el Hac Hasan, teknisyen Halim Allav ve kameraman Muhammed Mantaş’ın öldürüldüğünü aktardı Üçlünün köye yaklaştıkları sırada üzerlerine ateş açıldığı belirtildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütüne göre dünyada haber takibi yapmanın en tehlikeli yer olduğu Suriye’deki çatışmalar sırasında 30’un üzerinde gazeteci yaşamını yitirdi.

STRATEJİK ÖNEMİ BÜYÜK

Muhaliflerin Aralık ayında ele geçirdiği Malula kasabası hem antik bir Hıristiyan kasabası olması hem Şam-Humus karayolunun korunması, hem de liman kenti Lazkiye’yla Şam’ın bağlantısı açısından stratejik önemdeydi. Malula, Aralık’ta ele geçirildikten sonra aralarında el Kaide bağlantılı el Nusra Cephesi militanları rahibeleri rehin almış, rahibeler Mart ayında bir takas sonucu serbest kalabilmişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, önceki gün yaptığı açıklamada Suriye’deki çatışmalarda dönüm noktasında olduklarını ve üstün olan tarafın kendileri olduğunu vurgulamıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net