19 Haziran 2011 12:11

Ercişliler, AKP’li vekili konuşturmadı

VAN’ın Erciş İlçesi’nde düzenlenen ‘İnci Kefali Göçü Kültür Sanat Festivali’nde konuşma yapmak isteyen AKP Van Milletvekili Fatih Çiftçi protesto edilerek, konuşmasına izin verilmedi. Festivalde konser veren Kardeş Türküler ise büyük ilgi gördü.Van Valiliği, Erciş Kaymakamlı

Ercişliler, AKP’li vekili  konuşturmadı

Paylaş

VAN’ın Erciş İlçesi’nde düzenlenen ‘İnci Kefali Göçü Kültür Sanat Festivali’nde konuşma yapmak isteyen AKP Van Milletvekili Fatih Çiftçi protesto edilerek, konuşmasına izin verilmedi. Festivalde konser veren Kardeş Türküler ise büyük ilgi gördü.
Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı, Erciş Belediyesi ve Doğa Gözcüleri Derneği tarafından 17-19 Haziran tarihleri arasında yapılan ‘İnci Kefali Göçü Kültür Sanat Festival’ kapsamında Kardeş Türküler’in katıldığı konser verildi. İlçe Kaymakamı Ramazan Fani, AKP Van Milletvekili Fatih Çiftci, Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ve yurttaşların katıldığı konserde, ilk olarak yerel sanatçı Hüsamettin Ergül sahneye çıkarak Kürtçe ve Türkçe parçalar seslendirdi. Ergül’den sonra ırkçı açıklamalarıyla bilinen Ercişli Ozan Ahmet Poyrazoğlu sahneye çıktı. Poyrazoğlu, sahnede bulunduğu sırada yanına getirilen ve ailesini kaybeden bir çocuğun ailesini anons ettiği sırada, “Bunun annesi babası belli. Bu memleket yıllardır babaları belli olmayan çocuklardan çok çekti” demesi dikkat çekti. Poyrazoğlu’nun sözleri alanda bulunanlar tarafından protesto edildi.

KARDEŞ TÜRKÜLER DEN ‘KARDEŞLİK’ DERSİ
Irkçı söylemlerinden dolayı halktan ilgi almaması üzerine sahnede kısa süre durduktan sonra inen Payrozoğlu’dan sonra Kardeş Türküler sahne aldı. Irkçı söylemlere karşı, “Yeniden barışın filizlendiği bu coğrafyada çocuklarımıza sahip çıkmak onurdur” diyen Kardeş Türküler üyelerini yurttaşlar uzun süre alkışladı. Kürtçe, Arapça, Lazca, Romanca ve Türkçe seslendirdiği Türkülerle halktan büyük ilgi gören Kardeş Türküler zafer işaretleriyle uğurlandı.
Konserlerden sonra İlçe Kaymakamı Ramazan Fani kısa bir konuşma yaptı. Ardından konuşma yapmak isteyen AKP Van Milletvekili Fatih Çiftçi ise yurttaşlar tarafından protesto edilerek konuşmasına izin verilmedi. (Van/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Dicle’ye yargı kıskacı

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa