14 Nisan 2014 16:09

'Ben bu hesabı ödemem'

Yalova’da başkanlık koltuğuna oturan CHP’li Vefa Salman, 3 Ocak-3 Nisan arasında belediyeye kesilen 972 bin TL’lik 74 bin 700 porsiyon pilav üstü kavurma, kahvaltı ve kokteyl faturasıyla şoke oldu. “Bunları ödemem” diyen Salman, İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istedi.

Paylaş

Yalova’da başkanlık koltuğuna oturan CHP’li Vefa Salman, 3 Ocak-3 Nisan arasında belediyeye kesilen 972 bin TL’lik 74 bin 700 porsiyon pilav üstü kavurma, kahvaltı ve kokteyl faturasıyla şoke oldu. “Bunları ödemem” diyen Salman, İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istedi.

Yalova Belediyesi Encümen Salonu’nda beraberinde Başkan Yardımcısı Halit Güleç ile basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Vefa Salman, belediyede bir süredir uygulamaya konulan, kısa adı (ZAMBAK) olan, 'Zamandan ve Mekândan Bağımsız Kamu Yönetimi Sistemi'ni kaldırdığını söyledi.

EVDEN ÇALIŞAN PERSONEL ÇAĞRILDI

Personelin işe gelmeden evinden bilgisayar aracılığı çalıştığı bu projeyi kabul etmediğini söyleyen Vefa Salman, birim amirlerine evlerinde görev yapan personelin işyerine gelmesi için talimat verdiğini açıkladı.

BELEDİYE KAYNAKLARINDAN SEÇİM HARCAMASI

Kendisinden önce görev yapan AKP’li Yakup Koçal'ın, belediye kaynaklarının kullanılarak seçim çalışması yapıldığını da belirten Salman, “Seçim dönemine ait 964 bin TL'lik fatura elimize ulaştı. 2 firmaya ait faturalar elimizde. Bunların birisi Yalova’da, birisi de Bursa’da kurulu firma. Bunun 400 bin liralık bölümü çok önemli. Kahvaltı, kokteyl ve yemek bedeli. Hatta pilav üstü kavurma dağıtmışlar. Bunlar seçim yatırımı için kullanılmış” diye konuştu.

MÜFETTİŞ TALEP ETTİ

Yeni belediye başkanı, pilav üstü kavurma, kahvaltı, kokteyl, protokol ağırlaması olarak belediyeye kesilen faturaların yanı sıra diğer bazı ihalelerle ilgili inceleme yapılması amacıyla İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep etti. 3 Ocak’tan başlayıp yerel seçimlerin yapıldığı mart ayında yoğunlaşan 13 faturanın sonuncusu, yeni başkan henüz görevine başlamadan 3 Nisan’da kesildi. Yemek giderleri, 100 kişi ile 7 bin 920 kişi arasında değişen gruplar halinde fatura edildi. Buna göre belediye, 9 kez 4 bin kişiyi geçen sayıda ağırlamalar yaptı. 60 bin 730 lira ile 213 bin 958 lira arasında değişen ve 74 bin 700 porsiyona ulaşan yemek faturalarının toplamı 972 bin 78 lirayı buldu. Ayrıca davetiye, not defteri, çanta, takvim, şemsiye, kitap gibi küçük hediyeler için 155 bin lira ile 163 bin liralık faturalar çıkarıldı. Yeni başkanın itiraz ettiği son 3 aydaki harcama miktarı bu faturalarla birlikte toplamda 1 milyon 300 bin lirayı geçti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

TGS: Karşı Gazetesi çalışanlarının yanındayız

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa