13 Nisan 2014 18:17

Gayrimenkuller valiliğe maaş ödemeleri belediyeye

"Büyükşehir Yasası" kapsamında, büyükşehir olan illerdeki İl Özel İdaresi'ne ait menkul ve gayrimenkullerin tamamı belediyelere devredilirken, AKP'nin kaybettiği büyükşehirlerdeki İl Özel İdaresi'ne ait tüm mal varlıkları belediyeye değil, valiliklere devredildi.

Gayrimenkuller valiliğe maaş ödemeleri belediyeye
Paylaş

"Büyükşehir Yasası" kapsamında, büyükşehir olan illerdeki İl Özel İdaresi'ne ait menkul ve gayrimenkullerin tamamı belediyelere devredilirken, AKP'nin kaybettiği büyükşehirlerdeki İl Özel İdaresi'ne ait tüm mal varlıkları belediyeye değil, valiliklere devredildi.

Diyarbakır'da ise milyonlarca TL değerindeki araziler ile grayder, kepçe, TIR, kamyon, jeep, ambulans gibi araçları valiliğe devredilirken, belediyeye ise birkaç hurda araç ve 608 işçi ve memur verildi. Belediyesi, bu hukuksuzluk karşısında dava açmaya hazırlanıyor.

Bir süre önce yasallaşan "Büyükşehir Yasası" düzenlemenin ardından büyükşehirlerde İl Valilikleri bünyesinde kurulan ve hükümetin atadığı yerel kurul temsilcilerinden oluşan Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonları, İl Özel İdaresi'ne ait tüm menkul ve gayrimenkulleri, belediyelere ve ihtiyacı olan kurumlara devretmeye başladı. Diyarbakır'da ise bunun tersi yapıldı. Komisyon, Diyarbakır İl Özel İdaresi'ne ait olan ve aralarında 2 öğretmen evi, lojman, misafirhane, İl Özel İdaresi'nin Yenişehir semtinde bulunan yönetim ve Ergani Yolu üzerinde bulunan idari binası, atölyeler, havaalanı yakınındaki 55 bin 900 metrekarelik arazi gibi, milyonlarca TL değerindeki araziler ile grayder, kepçe, TIR, kamyon, jeep, ambulans gibi araçları valiliğe devrederken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ise birkaç hurda araç ve 608 işçi ve memuru verdi.

"Büyükşehir Yasası"nın geçici 1. Maddesi'nin 3, 5, 6 ve 8'inci bendlerine göre, köy, kapatılan belediye ve İl Özel İdareleri'nin tahsisli olmayan taşınmazlarının, ilçe belediyelerine, büyükşehir ve bağlı kuruluşlarına verilmesi gerekirken başta Diyarbakır olmak üzere AKP'nin kaybettiği tüm büyükşehirlerde, İl Özel İdaresi'nin menkul ve gayrimenkulları valiliklere yada hazineye devredildi. Yasaya göre, İl Özel İdaresi bünyesinde bulunan memur ve işçilerin de, diğer kamu kurumlarına dağıtılmalarının ne şekilde olduğunun belirtilmesine rağmen, valilik bünyesinde kurulan Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, tüm kadroyu Büyükşehir Belediyesi'ne vererek bunların maaş ve özlük haklarının belediyece karşılanmasına karar verdi. Yaşanan bu hukuksuzluğa karşı Büyükşehir Belediyesi'nin dava açmaya hazırlandığı öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde yerel seçimde Mardin Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan eş başkanlar Ahmet Türk ve Februniye Akyol, mazbatalarını aldığı sırada yaptıkları açıklamada, aynı şekilde belediyenin borç batağına konulduğunu ve İl Özel İdaresi'ne ait menkul ve gayrimenkullerin valiliğe aktarılacağı bilgisi üzerine dava açacaklarını belirtmişlerdi. (Diyarbakır/DİHA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Haşim Kılıç: Biz işimizi yapıyoruz

SONRAKİ HABER

Yine havuz faciası!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa