13 Nisan 2014 20:46

LGBTİ bireyler için ‘müstakil cezaevi’ projesi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, LGBT bireyler için ‘müstakil cezaevi’ yapımı için proje çalışmasının sürdürüldüğünü açıkladı.

Paylaş

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, LGBTİ bireyler için ‘müstakil cezaevi’ yapımı için proje çalışmasının sürdürüldüğünü açıkladı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, müstakil cezaevi projesine ilişkin değerlendirilmelerde bulundu.

Ağbaba, Bozdağ’ın cevabının ardından yayımladığı yazılı açıklamada, cezaevindeki LGBTİ bireylerin ortak kullanım alanlarından faydalanamadığını, spor faaliyetlerine katılamadıklarını, diğer sosyal imkanlardan faydalandırılmadıklarını ve bu sebeple adeta tecrit içinde tecrit yaşadıklarını belirtti.

LGBTİ bireylerin kendi güvenlikleri gerekçe gösterilerek aynı koğuşta tutulduğunu Bakan Bozdağ’ın da ifade ettiğini söyleyen Ağbaba, sağlık raporu ile farklı cinsel yönelimlerini belgelemek zorunda olan LGBTİ bireyler için en temel sorunlardan birinin cinsel kimliklerinin ifşa edilmesi olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Bozdağ’ın kendi soru önergesine verdiği yanıtta ‘müstakil bir cezaevinin’ yapımı için proje çalışmalarının devam ettiğini aktardığını belirten Ağbaba, Bozdağ’ın bahsettiği LGBTİ bireyler için düşünülen müstakil cezaevi yapılmadan önce özellikle Kaos-GL ve benzeri örgütleri ile LGBTİ bireylerin bu konudaki taleplerinin ve görüşlerinin mutlaka alınmasının gerektiğini söyledi. (Ankara/ANKA)

ÖNCEKİ HABER

İçinden şarkı geçen romanlar..

SONRAKİ HABER

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa