13 Nisan 2014 15:22

Oğuz Tansel Ödülü Yılmaz’ın

Oğuz Yazın Ödülü bu yıl Nilay Yılmaz’ın “Türk Çocuk Edebiyatı Kitaplarında Çocuk Gerçekliğine Eleştirel Bir Bakış” adlı dosyasına verildi.

Oğuz Tansel Ödülü Yılmaz’ın

Paylaş

Oğuz Tansel Yazın Ödülü bu yıl Nilay Yılmaz’ın “Türk Çocuk  Edebiyatı Kitaplarında Çocuk Gerçekliğine Eleştirel Bir Bakış” adlı dosyasına verildi.
Tansel’i anılarda yaşatmak, kişiliğini, düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla verilen  Oğuz Tansel Yazın Ödülü bu yıl çocuk yazını alanında bir araştırma-inceleme dosyasına verildi.
Prof. Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. Sedat Sever, Prof. Dr. Medine Sivri, İlhan Gülek,  ve Metin Turan’dan oluşan seçici kurul, Yılmaz’ın eserini oy çokluğu ile ödüle değer bulduklarını açıkladılar. Seçici kurul Nilay Yılmaz’ın dosyasını şu şekilde nitelendirdi; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 1980-2010 yılları arasında 7-11 yaş grubuna öykü ve roman dalında okutulmasını uygun gördüğü 171 yapıttaki çocuk modellerini, bu dönemde çocukluğa bakış ve çocuk gerçekliği kavramlarını içerik analizi yöntemiyle irdelemiştir. Çocuğun nesnelleştirilmesi yerine, Çocuğun öznelleştirilmesi gereğine vurgu yapan bu çalışma çok kapsamlı ve daha önce yapılmayan bir çalışma özelliği göstermektedir.  
Oğuz Tansel Çocuk Yazını Ödül Töreni 18 Nisan 2014 Cuma  günü saat 18:30’da, Çankaya  Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılacak. Tören,  Neslihan Alpugan’in yöneteceği  Türkiye Polifonik Korolar Dernegi Minikler Korosu’nun konseri ile başlayacak. Mehmet Çevik’in sunacağı törende,  Prof. Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. Sedat Sever, Prof. Dr. Aysıt Tansel ve Metin Turan birer konuşma yapacak.
Oğuz Tansel Çocuk Yazını  Ödül Töreni,  Çankaya Belediyesi, Folklar/Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği ve  Ankara Aydınlığı Girişimi tarafından düzenlenmektedir. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Sakın şaşırma; Orhan Veli 100 yaşında!

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa