12 Nisan 2014 22:49

Bolu’ya adalet uğramıyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde okuyan Kürt öğrencilere yönelik yıl içerisinde ülkücüler tarafından çok sayıda saldırı yapıldı. Saldıranlar hakkında en ufak işlem yapılmazken saldırıya uğrayan öğrencilere soruşturma açılıp, okula girişleri engellendi.

Bolu’ya adalet uğramıyor
Paylaş

Hayri DEMİR

Abant  İzzet Baysal Üniversitesinde okuyan Kürt öğrencilere yönelik yıl içerisinde ülkücüler tarafından çok sayıda saldırı yapıldı. Saldıranlar hakkında en ufak işlem yapılmazken saldırıya uğrayan öğrencilere soruşturma açılıp, okula girişleri engellendi.

9 Ekim günü Eğitim Fakültesinde bir grup ülkücü, öğrencilere sözlü hakaret ve tehditlerde bulundu. Bu esnada orada bulunan polis ve özel güvenlik hiçbir müdahalede bulunmadı. Aynı gün akşam saatlerinde ise Abant KYK yurdunda kalan üç öğrenci kalabalık bir ülkücü grubun saldırısına maruz kaldı. Saldırıyı duyup yurdun önüne giden öğrencilere bu sefer de polis coplu ve gaz bombalı müdahalede bulunarak 15 kişiyi gözaltına aldı. Saldırının ardından öğrenciler, can güvenliklerinin olmadığına dair dilekçe verdi ancak herhangi bir sonuç çıkmadı.

‘SALDIRI SÖZ KONUSU DEĞİL!’

28 Aralık’ta da gece saatlerinde halı saha maçından dönen K.A. isimli öğrenci 15 kişilik ülkücü grubun saldırısına maruz kaldı. Saldırıda başına darbeler alan K. A, tedavi altına alındı, saldırıyı gerçekleştirilenler ise ‘bulunamadı’. Bu saldırıdan bir gün sonra şehir merkezinde iki öğrenci, silahlı bir grup ülkücü tarafından ölümle tehdit edildi. Valilik ve Emniyet Müdürlüğüne yapılan ihbarlar da dikkate alınmayarak, ‘Böyle bir durum söz konusu değildir’ denildi.

YAKALANMADILAR


30 Aralık günü Gölköy Yerleşkesi’nden şehir merkezine geçmek için servise binen R.İ. isimli öğrenci servis içerisinde 10-15 kişilik ülkücü grubun pala ve sopalı saldırısına uğradı. Saldırıda R.İ. ağır yaralanırken, saldırıyı gerçekleştiren öğrenciler hakkında ise herhangi bir işlem yapılmadı. Güz döneminin sona ermesinin ardından memleketlerine dönen öğrenciler, okulların açılmasıyla birlikte Mart ayı başında tekrardan Bolu’ya geldi. Öğrencilerin gelişiyle birlikte organize saldırılar da tekrardan başladı. Saldırılara maruz kalan öğrenciler bu sefer de soruşturma kıskacına alındı. Yıl içersinde onlarca öğrenciye soruşturma açan üniversite yönetimi, en son 13 öğrenci hakkında okula giriş çıkışların yasaklanması yönünde tedbir kararı aldı. Öğrenciler haksız yere 26 gündür üniversite yerleşkesine alınmıyor. (Bolu/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ana dilde eğitim hak

SONRAKİ HABER

Ameliyat için refakatçi şartı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...