12 Nisan 2014 21:31

'Herkes konumunu, sınırlarını bilecek'

Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Bu ülkenin milli bir kurumu, anayasal bir kurumu çıkıyor, kendi ülkesinin, milletinin, bireyin haklarını savunacağı yerde, uluslararası şirketlerin ne yazık ki ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, herkes sınırlarını bilecek" diye konuştu.

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avcılar Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin açılış töreninde konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını değerlendirdi. Erdoğan, "Bu ülkenin milli bir kurumu, anayasal bir kurumu çıkıyor, kendi ülkesinin, milletinin, bireyin haklarını savunacağı yerde, uluslararası şirketlerin ne yazık ki ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, herkes sınırlarını bilecek" diye konuştu.

‘BUNU MİLLETE NEYLE İZAH EDECEKLER’


Başbakan Erdoğan 30 Mart seçimlerinin ardından yapay tartışmalar başlatıldığını belirterek, "30 Mart seçimlerinin hemen ardından malum çevreler Türkiye'nin gündemini değiştirmek, sandıkta elde edilen o büyük yenilgiyi örtmek amacıyla yapay bazı tartışmaları başlattılar. Muhalefet partileri kendi özeleştirilerini yapmak, seçimdeki başarısızlıklarını analiz etmek yerine gündemi farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar. 'İşte bu Başbakan çok gerilimci, çok sert, bu Başbakan niye böyle? Bize bunu söyleyenler önce kendileri aynaya baksınlar. Bu Başbakanı hedef tahtasına koymak suretiyle ağızlarına gelen her şeyin, hakaretin her alasını, ailesini de karıştırmak suretiyle yapanlar acaba bunu millete neyle izah edecekler" dedi.
Erdoğan partisinin seçimlerle ilgili elde ettiği sonuç hakkında ayrıca, "Benim milletim bu iktidara yüzde 45,5 oy verdiyse, bunun bir nedeni var. Demek ki, Başbakanı'na sahip çıkıyor. Başbakanı'nın söylemleri onun gönlünü, dilini ifade ediyor" diye konuştu.

‘KİRALIK KALEM OLDUKLARINI İSPAT ETMEKLE KALIRLAR’


Erdoğan, "Biz raporların ne niyetle hazırlandığını, bu yazıların ne amaçla yazıldığını çok iyi biliyoruz. Bu operasyonların arkasında hangi hainlerin bulunduğunu çok çok iyi biliyoruz. Türkiye'yi hiç kimse terör örgütleriyle yan yana gösteremez. Bunu yapan, kendi cahilliğini, kendi acziyetini ve kötü niyetini ortaya koyar. Suriye'deki insanlık dışı saldırılarla Türkiye'nin bağlantısını kurmaya çalışanlar, sadece kiralık kalem olduklarını ispat etmekle kalırlar" diye konuştu.

‘TÜRKİYE ALEYHİNE AKIL ALMAZ, İNSAF DIŞI, MANTIK DIŞI İDDİALARI ARKA ARKAYA SIRALADIKLARINI GÖRÜYORUZ’


"Yurt dışında bazı odaklar, bazı çevreler eliyle özellikle de uluslararası medya aracılığıyla Türkiye'ye yönelik çirkin ithamların, çirkin saldırıların devam ettiğini görüyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, "Bu paralel yapı, 17 Aralık'ta, 25 Aralık'ta darbe yapamadı. 30 Mart'ta Hükümet'i yıpratamadı. İçeride başarısız olunca dışarıdan Türkiye'ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Belirli uluslararası çevrelerde, belli kişilerin, belli kalemlerin Türkiye aleyhine akıl almaz, insaf dışı, mantık dışı iddiaları arka arkaya sıraladıklarını görüyoruz" diye konuştu.

‘UYDUK AMA SAYGI DUYMUYORUM’

Erdoğan, Twitter yasağının kaldırılmasın ile ilgili olarak, "Bunlar Twitter, Youtube, Facebook en başta birere uluslararası şirkettir. Bunlar kar amacıyla kurulmuş, para kazanan şirketlerdir. Aynı zamanda Twitter denilen aynı zamanda vergi kaçakçısıdır, bunların da üzerine gideceğiz. Bu şirketler de her uluslararası şirket gibi gelecek, benim ülkemin Anayasasına, yasalarına, vergi kurallarına uyacak. Ama, bunlarla ilgili verilmiş olunan karar; uyduk ama saygı duymuyorum" dedi.

‘BÜYÜK BİR HAYRETLE GÖRÜYORUZ’

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını da değerlendirdi. Erdoğan, "Özgürlük maskesi altında hiç kimse benim ülkemde operasyon yapamaz. Ulusal güvenliğimiz, kişilik haklarını, mahremiyetleri değil uluslararası şirketlerin çıkarını düşünenler de kusura bakmasında milletin gönül gözünden kaçamazlar. Bu ülkenin milli bir kurumu, anayasal bir kurumu çıkıyor, kendi ülkesinin, milletinin, bireyin haklarını savunacağı yerde, uluslararası şirketlerin ne yazık ki ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, herkes sınırlarını bilecek. Yüzlerce dosya görüşülmeyi beklerken, binlerce insan adalet beklerken, uluslararası şirketlerin hukukunu alelacele karara bağlamak, hatta 'bir iç tüzük hazırladık' diyerek, yasaların üstüne çıkmak suretiyle kendilerini birincil mahkeme yerine koymak, inanıyorum ki bu aziz millete yapılmış çok büyük bir haksızlıktır. Bu aynı zamanda siyasete, idareye bir müdahaledir. Bu müdahalenin başka alanlarda da yapıldığını büyük bir hayretle görüyoruz" dedi.

‘CÜBBESİNİ ÇIKARIR, GELİR SİYASİ PARTİLERİN ÇATISI ALTINDA SİYASETİNİ YAPAR’


"Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu yasası ile ilgili böyle bir müdahale yapılmıştır" diyen Başbakan Erdoğan, "Yüksek Seçim Kurulu kararları tartışmaya açılmak istenmektedir. Hukukun için bir ur gibi sirayet etmiş paralel yapı görmezden gelinirken siyasete müdahale alanının iştahının kabardığını görüyoruz. Herkes yetkisini, konumunu, sınırını bilmeli. Ne yaptığına, ne söylediğine dikkat etmelidir. Siyaset yapmak isteyen koltuğundan kalkar, cübbesini çıkarır, gelir siyasi partilerin çatısı altında siyasetini yapar. Ama bazı koltuklarda, bazı cübbelerin içinde siyaset yapılmaz. Şunu herkesin bilmesini istiyorum bugün ol koltuk, o cübbe sizleri güçlü gösterebilir ama bilesiniz ki bu ülkeye zarar verir, millete zarar verir. Biz ülkemizde bu tür gerilimlerin yaşanmasına ve yaşatılmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye'nin artık gerilime tahammülü yok. Türkiye'nin artık siyaset dışı müdahalelere tahammülü yok. Birileri sizleri alkışlayabilir, birileri köşelerinde sizlere methiyeler düzebilir, bilesiniz ki yarın o birileri sizin yanınızda olamayacaktır. Siz milletin içinde olacaksınız, milletin size yarın hangi gözle bakacağı çok önemli. Bütün sorunlarımızı siyaset dairesinde, hukuk ve demokrasi çerçevesinde konuşacak, o sınırlar içinde çözüme kavuşturacağız" diye konuştu.

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KAPATILMASI DEMOKRASİYE KATKI OLACAKTIR’


Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararının ardından, HSYK’nın, bazı hükümlerini iptal etmesi AKP’de tepkilerin yükselmesine neden oldu. AKP Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a tepkisini bugünde sürdürdü. Kazdal, “Tartışmadan anlaşılıyor ki; Anayasa Mahkemesi'nin iptal yetkisinin kaldırılmasının ötesinde, toptan kapatılması demokrasiye katkı olacaktır” dedi.

Kazdal, Twitter hesabında Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a sert sözlerle yüklenmeye devam etti. Kazdal, “Anayasa'da yer alan her konu doğru değildir. Doğru kabul etmek zorunda da değiliz. Anayasayı tabu olarak görüp yazanlara lafım yok. Anayasa'nın; Türkiye'nin geldiği ekonomik, sosyal, kültürel, demokrasi, gelişmişlik seviyesine dar geldiği yadsınamaz bir gerçektir. Tartışmadan anlaşılıyor ki; Anayasa Mahkemesi'nin iptal yetkisinin kaldırılması ötesinde, toptan kapatılması demokrasiye katkı olacaktır” diye yazdı.
 

ÖNCEKİ HABER

\'Pınar Selek\'in beraatını geri istiyoruz\'

SONRAKİ HABER

Afrika sıcakları geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa