11 Nisan 2014 18:19

Rojava sınırında KDP gerginliği

Federal Kürdistan Bölgesi yönetimi, Rojava sınırına kazdığı hendekten sonra Sêmalka Sınır kapısını da kapattı.

Rojava sınırında KDP gerginliği
Paylaş

Federal Kürdistan Bölgesi yönetimi, Rojava sınırına kazdığı hendekten sonra Sêmalka Sınır kapısını da kapattı. Sınır hattı boyunca kazılan hendeklerle Rojavalıların, Federal Kürdistan Bölgesi’ne geçişleri engellenmek istenirken, binlerce Rojavalı Hewler yönetimini protesto için sınıra yürüdü. KDP’ye bağlı peşmergeler kitleyi dağıtmak için havaya ateş açınca tansiyon yükseldi.  

BİNLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ

Dün binlerce kişi sınırda kazılan hendeği protesto etti.  PYD Derik örgütünün çağrısıyla Derik’e bağlı Xana Serê’de buluşan kitle, nisan ayı başından bu yana hendeğin kazıldığı Sihêla köyüne gitti. Hendek önünde toplanan kitleye Cizîre bölgesindeki KDP taraftarlarının da destek verdiği öğrenildi. Hendeğin diğer tarafında ağır silahlarla peşmergeler konumlanırken, kitlenin sınırı aşmaya çalışması sırasında peşmergeler ateş açtı. Peşmergeler birçok kişiyi tartaklayarak sınırdan uzaklaştırdı.

KDP’YE TEPKİ

Burada Rojavalılar adına yapılan basın açıklamasında, “Biz Kürdistan’ı birleştirmek, sınırları kaldırmak için mücadele ederken, KDP sınırları derinleştirmekte. KDP’ye aramızdaki sınırları kaldırması çağrısında bulunuyoruz” denildi.
9 Nisan Çarşamba günü Ciwanên Şoreşger’in (Devrimci Gençler) çağrısı üzerine Qamişlo ve Derik’ten yüzlerce genç Sihela’da hendeği protesto etmiş, peşmergelerin açtığı ateş sonucu 18 yaşındaki bir genç ayağından yaralanmıştı.

UTANÇ DUVARI GİBİ

Rojava’nın Cizîre Kantonu Özerk Yönetimi, KDP’nin sınıra kazdığı hendeğin, Rojava’ya yönelik saldırıların bir parçası olduğunu belirterek, Hewler yönetiminden özür talep etti. Yazılı bir açıklama yapan Cizîre Kantonu Yürütme Meclisi, KDP yöneticilerini Rojava’ya dönük saldırıların bir parçası olmakla suçladı. Sınıra kazılan hendeğin, Türkiye tarafından örülen ‘Utanç duvarı’ndan bir farkı olmadığını ve Rojava’yı kuşatma politikasının devamı olduğu belirtilen açıklamada, “Halk tepkisini ortaya koyarak, Skyes-Picot’u tekrarlamak isteyen güçleri kınadı. Ancak peşmergeler dünyanın gözleri önünde halka ateş açarak birini yaraladı” denildi.
Öte yandan KDP’nin Sêmalka Sınır Kapısı’nda köprüyü kaldırması ve peşmergelerin sınıra kazılan hendeği protesto edenlere ateş açmasına tepki gösteren Sêmalka çalışanları iş bıraktı.

İHD HEYETİNE ENGEL

Öte yandan yaşananlara ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bugün Rojava’ya gitmek isteyen aralarında Genel Başkan Öztürk Türkdoğan’ın da bulunduğu İHD heyeti engellendi. Rojava’ya geçmek üzere Şenyurt Sınır Kapısı’na giden heyete Mardin Valiliği tarafından izin verilmedi. 


DÜNYACA TANINMIŞ İSİMLERDEN ROJAVA’YLA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Antonio Negri, Noam Chomsky, Andres Buro, Prof. Michael Rubin gibi isimlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda dünyaca tanınmış kişi, ‘Demokrasi deneyimine destek verin’ denilerek başlatılan Rojava’yla dayanışma kampanyası metnini imzladı. Çok sayıda tanınmış simanın çağrıcısı olduğu kampanyanın metninde; “Rojava’daki demokratik deneyim Suriye’deki demokrasiye yeniden hayat verdi. Suriye’de artık barışa ve demokrasiye, bunun için de Rojava’nın bizim dayanışmamıza ihtiyacı var” denildi.
Sağlık örgütü Medico İnternational ve Civaka Azad-Kürtlerin Kamuoyu Çalışmaları Merkezi (Kurdisches Zentrum für Öffentlichkeitsarbeit e.V.) Rojava’ya destek amacıyla ortak bir kampanya başlattı. Suriye’de yaşananların insani bir facia olarak nitelendirildiği kampanyanın çağrı metninde şu ifadelere yer verildi: “Kürtler kendi yerleşim birimlerinin olduğu bölgeyi Rojava, Kürtlerin ‘Batısı’ olarak adlandırıyorlar. Bu bölge eşsiz bir kültürel ve dinsel çeşitliliğe sahip. Devlet güçlerinin büyük oranda geri çekilmesi, Batı’da (Rojava’da) yaşayan 2.5 milyon insana uzun zamandır umut edilen özerkliğin kapısını araladı. Bugün doğrudan katılımcı demokrasi deneyimini geliştirmekte ve bununla beraber toplumsal anlaşmazlıkları eski kontrolcü ve cezacı, şiddete dayalı kültürden farklı bir şekilde çözmeyi denemekteler. Siyasi organlarda kadınların temsil edilme oranının yüksek olmasına değer veriyorlar. Yeni bir sağlık sistemi ve öz güvenlik güçleri oluşturuyorlar. Çocuklar okullarda Arapçanın yanı sıra artık Kürtçe de öğreniyorlar.” Barışçıl siyaset yürüten ve Suriye’nin iç savaş bölgelerinden gelen 1.2 milyon mülteciye kucak açan Rojava’nın büyük bir tehdit altında olduğuna dikkat çekilen metinde, Türkiye’nin tüm acil yardımları bloke ettiği, Federal Kürdistan Bölgesi’nin serbest sınır ticaretini engellendiği, Suriye içinde ise el Kaide’ye bağlı grupların Kürt yerleşim birimlerini kuşatma altına aldığı bilgilerine yer verildi. Rojava’da ciddi oranda ilaç, gıda ve yakıt sıkıntısı yaşandığı belirtilen açıklamada, “Biz Suriyelilerin ve Kürtlerin özgürlük ve eşitlik hakkını savunuyoruz. Rojava’daki demokratik deneyim Suriye’deki etnik-kültürel, dini ve demokratik siyasi çeşitliliğe yeniden hayat vermiş durumdadır. Suriye’nin artık barışa ve demokrasiye ihtiyacı vardır. Suriye’deki Rojava’nın bizim takdirimize ve dayanışmamıza ihtiyacı var. Bundan ötürü yardım bağışı çağrısında bulunuyoruz. Suriye’deki Kürt bölgelerine acil insani yardıma destek veriniz. Dayanışma için bağış sloganımız: ‘Rojava’dır” denildi.
İki kurumun yardım çağrısına ilk olarak dünya çapında tanınmış 75 entelektüel, bilim insanı, akademisyen ve parlamenterden yanıt geldi. Almanya, Bask, Avrupa Parlamentosu, İsviçre, İngiltere, ABD, Meksika, Fransa, İtalya gibi çok sayıda ülkeden çağrıyı destekleyenler arasında Antonio Negri, Prof. Noam Chomsky, Andreas Buro, Prof. Dr. Norman Paech, Luciana Kattman, Prof. Michael Rubin, Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı  Cladia Roth gibi çok sayıda siyasi parti ve grup da yer alıyor.
Kampanyayla ilgili ayrıntılı bilgiye www.medico.de veya www.civaka-azad.org sitelerinden ulaşılabilir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BDP’li meclis üyesini bile AKP’ye üye yapmışlar!

SONRAKİ HABER

Yine ortak bildiri: \'Milli iradenin yetkileri bürokrasiye devredilmesin\'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...