11 Nisan 2014 10:00

Çok küçük önlemler alınsaydı, yaşayacaklardı

İstanbul’da “Üçüncü Köprü” inşaatında geçtiğimiz günlerde iskele çökmesi sonucu yaşanan ölümlerin çok küçük önlemlerle engellenebileceği ortaya çıktı. Makine Mühendisleri Odası, “Askı sistemi ile işçilerin düşmesi engellenebilirdi” açıklaması yaptı.

Paylaş

Arif KOŞAR
İstanbul

İstanbul’da “Üçüncü Köprü” inşaatında geçtiğimiz günlerde iskele çökmesi sonucu yaşanan ölümlerin çok küçük önlemlerle engellenebileceği ortaya çıktı. Makine Mühendisleri Odası, “Askı sistemi ile işçilerin düşmesi engellenebilirdi” açıklaması yaptı.

İnşaatı devam eden 3. Köprü’nün Reşadiye-Çamlık bağlantı yolu üzerindeki 35 No’lu viyadüğünde başlık kirişinin beton dökümü esnasında kalıbın açılmasıyla iskele çökmüş, 25 metreden zemine düşen 3 işçi yaşamını yitirmişti.

Bilim insanları ve yaşam savunucularının doğa, insan sağlığı ve ulaşım politikaları açısından ciddi eleştiriler getirdiği 3. köprünün temel atma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan; köprünün 3 yıl yerine 2 yıl içinde bitirilmesini istemiş; “29 Mayıs 2015’e yetişsin” demişti. Bu ‘talimat’ üzerine şirketin köprüde geceli-gündüzlü, işçilerin can güvenliğini ikinci planda bırakan bir yoğunlukla çalıştırıldığı ifade ediliyor.

ASKI SİSTEMİ KURULMALIYDI

Bölgede incelemelerde bulunan Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi üyelerinden Zafer Güzey Evrensel’e konuştu. Çok küçük önlemlerle bile yaşanan ölümlerin engellenebileceğini söyledi: “Kiriş üzerinde çökme ihtimali olmayan merkez bölgede oluşturulabilecek askı sistemi ile çalışanların olası iskele çökmesi durumlarında düşmesi ve dolayısıyla ölmesi engellenebilirdi.”

İŞÇİ SAĞLIĞI TAŞERONA EMANET

Şantiyenin işçi sağlığı önlemlerini taşeron bir firmaya devrettiğini kaydeden Güzey, “Ölümlerden en ucuz fiyatı vererek ihale alan ve ihale karını işçi sağlığı ve iş güvenliği çalışmalarından tasarruf ederek çıkartmaya çalışan firma patronları sorumludur.” diye konuştu.

TAŞERONLAŞMANIN SONUCU

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi de yaptığı açıklamada; işçi sağlığı önlemlerinin taşerona devredildiğine vurgu yaparken, gerekli önlemlerin alınmasıyla ölümlerin engellenebileceğini ifade etti. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Şantiyenin iş güvenliği bir OSGB firmasına taşere edilmiştir. Burada hem işçi sağlığı ve güvenliği çalışanlarının emekleri sömürülmekte hem de şantiye alanında işçiler ve proje için yeterli deneyimlerin oluşması engellenmektedir. Yapılan çalışmada iskele malzemesinin alındığı firma ile iskelenin kurulumunu yapan firmanın birbirinden farklı olduğu görülmüş, maliyet düşürme sevdası ile çalışmalar farklı firmalara bölünmüş, firmalar arasında yaşanacak koordinasyonsuzluğun sonuçları hesaba katılmamıştır.”

HIZLANDIRILMIŞ TREN KAZASI HATIRLATMASI

Pamukova’da 41 kişinin yaşamını yitirdiği Hızlandırılmış Tren faciasında faturanın iki makiniste kesilmek istendiğini, asıl sorumluların yargılanmadan davanın zaman aşımına bırakıldığını hatırlatan Güzey, şunları söyledi: “Unutulmaması gereken nokta 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde ve diğer tüm projelerdeki ölümlerden; bilimsel çalışmalar ile beslenmesi gereken projeleri seçim yatırımları-şahsi beklentiler nedeniyle hızlandıran AKP hükümeti, hükümetin kontrolünde bulunan ve firmalar rahatsız olmasın, üretim durmasın diye iş hayatını denetlemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve proje kârını artırmak için gerekli önlemleri almayan firma sorumludur.”

ÖNCEKİ HABER

AİBÜ’de açlık grevi başlatıldı

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa