09 Nisan 2014 19:28

Ceylanpınar'da milletvekillerinden 'Seçim yenilensin' yürüyüşü

Ceylanpınar'da yaşanan seçim hilelerini protesto etmek amacıyla BDP Genel Merkezi tarafından alınan karar doğrultusunda bölgedeki tüm seçilmişlerin Ceylanpınar'a gerçekleştirdiği ziyaretler devam ediyor.

Ceylanpınar\'da milletvekillerinden \'Seçim yenilensin\' yürüyüşü
Paylaş

Ceylanpınar'da yaşanan seçim hilelerini protesto etmek amacıyla BDP Genel Merkezi tarafından alınan karar doğrultusunda bölgedeki tüm seçilmişlerin Ceylanpınar'a gerçekleştirdiği ziyaretler devam ediyor. Bu ziyaretler kapsamında sabah saatlerinde ilçe girişindeki Kepez bölgesinde asker, polis ve özel hareket timleri tarafından kurulan barikat, BDP'li seçilmişlerin görüşmeleriyle birlikte kaldırıldı. BDP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik'in girişimleri ile seçilmişler ilçeye bırakılırken, aralarında HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Milletvekilleri İbrahim Ayhan, Faysal Sarıyıldız, Gülser Yıldırım, Levent Tüzel, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Urfa Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Osman Baydemir ve Leyla Akça, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Van Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya, BDP'li merkez yöneticileri ve belediye eş başkanlarının da bulunduğu binlerce kişi Viranşehir ilçesinde bir araya geldi.

Ceylanpınar'a gelen seçilmişler, Üç Fidan Parkı önünde araçlarından inerek yaklaşık 3 kilometre yürüyerek BDP Ceylanpınar ilçe binasının önüne geldi. "Hırsız AKP hesap verecek", sloganları atılan yürüyüş esnasında belediye önünden geçen kitle balkonda oturan AKP'lilere "Hırsızlar balkonda" diye tepki gösterdi. İlçede belediye ve kaymakamlık binalarının asker tarafından ablukaya alınıp korunduğu gözlenirken, seçilmişlere ilçe halkı ve esnafı sokağa çıkarak alkışlar ile destek verdi.

Yapılan yürüyüşün ardından BDP ilçe binası önünde konuşan BDP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik, 3 Kasım 2002'den bu yana iktidara gelen, devletleştikçe pervasızlaşan AKP devletinin her türlü yol ve yöntemle halkın iradesini kırmaya çalıştığını belirtti. AKP'nin bölgenin her yerinde Kürt özgürlük mücadelesini ve iradesini bastırmak için siyasi soykırım operasyonlarıyla yapamadığını seçimlerde yaparak halkın iradesini boğmaya çalıştığını kaydeden Çelik, iktidarın Ceylanpınar'ı kendi arka bahçesi yaparak El Nusra ve El Kaide gibi örgütlere açıktan sonra destek vermeyi tasarladığını ifade etti. Çelik, "Biz bu haksızlığı kabul etmeyeceğiz. Halk iradesini gasp etmek isteyen AKP'ye karşı sonuna kadar direniş ve mücadele içinde olacağız. Halkın çalınmış iradesi mutlaka yeni bir seçimle tescil edilmelidir. Seçimlere hile karıştırılmıştır. Halkın iradesi çalınmış, gasp edilmiştir. Bundan kaçar göçer yoktur. AKP yanlışta ısrar ederse biz bu alanları meydanları hırsızlara dar edeceğiz. Hakkımızı alıncaya kadar serhildana, direnişe devam edeceğiz" dedi.

BAYDEMİR: İTİRAZIMIZ HIRSIZLARIN SANDIKLARA MÜDAHALESİNEDİR

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eski Başkanı Osman Baydemir ise, şunları aktardı: "Bütün dünya alem bilsin ki Urfa halkını iradesi şu anda açıklanan şekilde tecelli etmedi. Bütün dünya alem bilsin ki BDP ve BDP siyasetçileri, BDP tabanı halkın öz iradesine her zaman saygı duydu ve duymaya da devam edecektir. Bu nedenle bizim itirazımız halkın iradesine değil, hırsızların sandıklara müdahalesidir" diye konuştu. Urfa'ya yönelik devlet politikasının Urfa ve Ceylanpınar'ı çeteler için arka bahçe haline getirme olduğunun altını çizen Baydemir, bun gerçekleşmemesi için demokratik zeminde canla başla mücadele edeceklerini söyledi.

Ceylanpınar'da yaşananların sadece Ceylanpınar, Urfa, Kürdistan ya da BDP'nin meselesi olmadığını, tüm Türkiye'nin meselesi olduğunu belirten HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 30 Mart yerel seçimlerinin tüm Türkiye genelinde şaibeli olduğunu, Kürdistan'da ise çok daha özel bir politika izlendiğine dikkat çekti. AKP'nin her seferinde olağanüstü hali kaldırdığını söylediğini belirten Tuncel, "Fakat AKP Kürdistan'da istediği zaman olağanüstü hal ilan ediyor. Bugün Ağrı'da, Ceylanpınar'da yaşanan budur. Şimdi biz buradan diyoruz ki madem halk iradesine saygılısınız, madem durmadan sandık gösteriyorsunuz halka o zaman sandığa saygı gösterin Ceylanpınar'da ki seçimleri yenileyin. Niye korkuyorsunuz halk iradesinden? Burada İtiraz gerekçelerimiz çok somut delillere dayanıyor. Türkiye'nin Suriye politikası, Türkiye'nin Rojava politikası nedeniyle Ceylanpınar'ı gasp etmek istiyorlar" diye konuştu. Yüksek Seçim Kurulu'na çağrı yapan Tuncel, "AKP'nin il başkanlıkları gibi davranan İl Seçim Kurulları gibi davranmayın ve Ceylanpınar seçiminin yeniden yapılması kararı verin" diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından ülkenin değişik kentlerinden gelen seçilmişler ve binlerce kişi, BDP ilçe binasına geçti.

Öte yandan bu sabah Ceylanpınar'a gelmek isteyen ve gözaltına alınan Hınıs Belediye Meclis Üyesi, 4 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. (URFA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş, 1 Mayıs\'ta Kadıköy\'de

SONRAKİ HABER

Çocukları bayıltan koşu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...