09 Nisan 2014 17:04

Ücretsiz sağlık hizmeti şart

Geçen haftalarda bir Pazar günü Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nde, kadınlarla bir araya gelerek hem kahvaltı yaptık hem de hemşire arkadaşımızın katılımıyla bir seminer gerçekleştirdik...

Paylaş

Geçen haftalarda bir Pazar günü Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nde, kadınlarla bir araya gelerek hem kahvaltı yaptık hem de hemşire arkadaşımızın katılımıyla bir seminer gerçekleştirdik. Kadın ölümlerinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan rahim ağzı ve meme kanserinde erken teşhisin öneminden bahsettik. Verilere göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadın meme kanserine yakalanıyor. Ve ne yazık ki çoğu zaman erken teşhiste geç kalınıyor. Hemşire arkadaşımız, her yıl düzenli yaptıracağımız smear testleriyle rahim ağzı kanseri, düzenli olarak evde meme kontrolleri ile de göğüs kanseri ile ilgili önlem alabileceğimizi anlattı ve bu muayenin nasıl yapılacağını gösterdi.
Daha detaylı bir tarama için Aile ve Kadın Sağlığı merkezlerine veya hastaneye başvurmak istediğimizde ise randevu sistemi karşımıza çıkıyor. Randevu alabilmek için “Alo 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi”ni aradığımızda yeni bir uygulama ile her arama başına 4,5 lira ücret alınıyor, ancak randevu sınırlı sayıda olduğu için sıra gelmiyor. En yakın randevu tarihi 2 hafta sonrasına veriliyor. Sağlıkta reform diyerek sağlık hizmetinin ücretsiz hale getirildiği söylenirken fark ettirmeden yeniden ücretlendirmeler gerçekleştiriliyor.
Esenyalı Mahallesi’nde yaşayan biz kadınlar, sağlığın tamamen paralı hale geldiğinden zaten çok zorunlu olmadıkça hastaneye gitmiyoruz, gidemiyoruz. Bizler, derneğin kendi imkânlarıyla düzenlediği kadın sağlığı üzerine bu semineri ve edindiğimiz bilgileri çok anlamlı ve faydalı bulduk. Ancak sağlık hizmetine rahatça ulaşmak bizim insanlık hakkımız, parasız sağlık için mutlaka bir çözüm bulunulması gerektiğini düşünüyoruz.
Yasemin AKPINAR / TUZLA
 

ÖNCEKİ HABER

Bize iyi geldi! Hadi siz de gelin!

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa