08 Nisan 2014 19:11

Tıp öğrencileri kaygılı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri yürürlükte olan tam gün yasası nedeniyle fakültede öğretim üyesinin kalmayacağını belirtti.

Paylaş

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri yürürlükte olan tam gün yasası nedeniyle fakültede öğretim üyesinin kalmayacağını belirtti.

Tıp öğrencileri yazılı bir açıklama yaparak, sağlıktaki tehlikeye işaret etti. “Eğitimimiz için, geleceğimiz ve sağlığınız için kaygılıyız” diye başlayan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kaygılıyız çünkü masa başı ders öğrenmekten çok daha fazlası olan tıp eğitimini hasta başında öğretecek öğretim üyelerimiz yürürlükte olan tam gün yasası sebebiyle kalmayacak. Tıp eğitimi farklı bir lisan öğrenmektir ve temeli usta-çırak ilişkisi üzerinedir. Bizler ilk üç yıl dilimizi teorik olarak öğrenir, son üç yıl ise çırak olarak ‘işi’ özümseriz. Teoride anlatılanları gerçek bedenlerde görür, ne anlama geldiklerini, neler yapmamız gerektiğini ustalarımızdan görerek öğreniriz ve böylece işlemleri kendimiz yapma aşamasına geçeriz. Çırak ustasını kaybederse zanaatını öğrenemez ve bu usta-çırak ilişkisinin zedelenmesi o zanaata ihtiyaç duyan herkesi zarara uğratır”

İSTİFALAR YAŞANIYOR


İstifalarla birlikte Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bazı bölümlerde hiç öğretim üyesinin kalmadığı belirtilen açıklamada “Bu durumda nesilden nesle aktarılması zaruri olan sağlık bilgisinin aktarılmasında aksaklık, bilgide eksiklik daha da kötüsü öğretim üyesi olmayan bölümlerden bilgi edinememe gibi vahim durumlarla karşı karşıyayız” denildi.

‘NİTELİKLİ EĞİTİM HAKKIMIZDIR’

Açıklama şu şekilde devam etti: “Halkımızın sağlığı öğrencilerin eğitimi ve mesleğin saygınlığı da göz önünde bulundurularak hocalarımızı öğrencinin yanında olmaya ve destek vermeye davet ediyoruz. Yoksa öğrenildiği sanılan pek çok şey uçar gider. Bizim hocalarımıza, halkın ise geleceğin doktorları olacak olan bize ihtiyacı var. İşte tüm bu nedenlerle yaşanan gelişmeler neticesinde halkın iyi doktor ihtiyacını sağlayamayacağımız, iyi doktor olamayacağımız için bu konudaki üzüntümüzü kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. Bizler mesleğimizi iyi öğrenmek ve yapmak istiyoruz, bizler  yaşatmak istiyoruz. Çünkü yaşatmak, yaşamak kadar güzel” (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Lefkoşa’da Kürt öğrencilere ırkçı saldırı

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa