‘Helalleşmek istiyorsan kayıpların akıbetini ortaya çıkar

‘Helalleşmek istiyorsan kayıpların akıbetini ortaya çıkar

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi, 123. haftasında Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.Oturma eyleminde kayıp yakınları, kaybedilenlerin fotoğraflarıyla alandaki yerlerini aldı. Oturma eylemi öncesi bir konu

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi, 123. haftasında Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Oturma eyleminde kayıp yakınları, kaybedilenlerin fotoğraflarıyla alandaki yerlerini aldı. Oturma eylemi öncesi bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, yıllardır kayıpların akıbetinin ortaya çıkması amacıyla çaba sarf ettiklerini belirterek, tüm çabalarına rağmen bir ilerleme sağlanamadığını dile getirdi. Başbakan Erdoğan’ın seçim sonrası yaptığı konuşmada herkesten helallik dilediğini belirten Bilici, “Başbakan helalleşmeden bahsediyor. Eğer bu helalleşme olacaksa, karşılıklı affetmeler olacaksa, öncelikle burada yıllardır dile getirdiğimiz kayıpların akıbeti ortaya çıkarılsın. Eğer helalleşeceksek, katledilen binlerce faili meçhulün failleri ortaya çıkarılsın. Eğer birbirimizi affedeceksek, bu anaların acılarını dindirecek adımlar atılsın. Eğer helalleşme olacaksa bölgede yaşanan tüm insan hakları ihlallerinin ortaya çıkması için hakikatleri araştırma komisyonu kurulmalıdır. Aksi takdirde helalleşme olmaz” dedi.

‘YENİ MECLİS TALEPLERİMİZİ GÖRSÜN’

12 Haziran seçimleri sonrası artık bu ülkede yeni bir sayfa açılması gerektiğini belirten Bilici, şunları söyledi: “Seçim sonrası Meclis yeni bir şekil kazanıyor. Önemli bir sürece girmiş bulunuyoruz. Yeni oluşacak Meclisin taleplerimizi görmesi gerekiyor.” dedi. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net