08 Nisan 2014 06:00

Kadınlar 1 Mayıs’ta alanda olacak

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak 1 Mayıs’a kendi taleplerimizle hazırlanıyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gündeme getirdiğimiz taleplerimiz için imza kampanyası düzenledik.

Paylaş

Yasemin AKPINAR
Tuzla/İstanbul

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak 1 Mayıs’a kendi taleplerimizle hazırlanıyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gündeme getirdiğimiz taleplerimiz için imza kampanyası düzenledik. Bu kampanyamız sürüyor ve aynı taleplerle 1 Mayıs’a hazırlanıyoruz. Esenyalılı kadınlar olarak taleplerimiz şunlar:
-50 işçiden fazla işçi çalışan fabrikalarda, sanayi sitelerinde ve oturduğumuz mahallelerde ücretsiz kreşlerin açılması,
-Bütün emekçi semtlerinde yaşlı bakım merkezlerinin kurulması.
-Uzun çalışma saatlerinin düşürülmesi, eşit işe eşit ücret ödenmesi.
-Bütün fabrika ve işyerlerinde emzirme odalarının olması.
-İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması.
-Taşeronun kaldırılması.
-8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün resmi tatil olması.
-İşyerlerinde, yolda, sokakta ve bütün yaşam alanlarımızda taciz, şiddet, tecavüz ve kadın cinayetlerinin son bulması için bütün tedbirlerin alınması ve cezaların ciddi olarak artırılıp uygulanması.
12 saatlik çalışma sürelerine, gittikçe ağırlaşan çalışma koşullarına, ev içindeki artan iş yüklerine ve kadın cinayetlerine karşı mücadeleyi örebilmek için dernekte işçi kadınlarla bir araya geleceğiz.
Her gün kadınlar sokak ortasında öldürülüyor, şiddete ve tacize uğruyor. Bunun en somut örneklerinden biri de mahallemizde yaşandı. Ayrıldığı eşi tarafından üzerine benzin dökülen bir kadın yakılarak öldürülmek istendi. Dernekteki kadın arkadaşlarımızla birlikte kapı kapı dolaşarak her kesimden kadına ulaşmaya çalışacağız. Taleplerimizin dikkate alınması için imza kampanyamıza destek olmalarını sağlayacağız.
Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak, kadınların taleplerini daha güçlü bir şekilde duyurmak için birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta alanda olacağız.

ÖNCEKİ HABER

Taşeron işçisi köle değildir

SONRAKİ HABER

Altanlar davasında yeniden yargılama 8 Ekim’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa