07 Nisan 2014 21:38

DEDAŞ işçisi direnişi sürdürüyor

Diyarbakır’da, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) bünyesinde çalışan ve bir kısmı Enerji-Sen’de örgütlenen arıza bakım onarım işçilerinin iş bırakma eylemi devam ediyor.

Paylaş

Diyarbakır’da, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) bünyesinde çalışan ve bir kısmı Enerji-Sen’de örgütlenen arıza bakım onarım işçilerinin iş bırakma eylemi devam ediyor.

Geçtiğimiz cuma akşamı iş bırakan işçiler, talepleri karşılanana kadar iş başı yapmamakta kararlı. Direnişin 4. gününde bir basın açıklaması yapan işçiler, yönetime taleplerini ilettiklerini ancak bunun karşısında polis ve DEDAŞ yönetimi tarafından tehditlere maruz kaldıklarını duyurdu.

İşçiler adına konuşan Adem Demirer, DEDAŞ’ın kendi asıl işi olan arıza bakım onarım işinin yıllardır hukuksuz bir şekilde taşeronlar üzerinden yürütüldüğünü belirterek, “1-2 yılda bir tekrarlanan ihaleler sonucunda her defasında işten çıkarılmakla tehdit ediliyoruz, her defasında hukuksuz sözleşmelere imza attırılıyor” dedi. Direnişe devam edeceklerini söyleyen Demirer, “Geçen süre içinde işveren ve polisler tarafından defalarca tehdit edildik. Sendika yöneticilerimiz gözaltına alındı. İşyerimize giriş çıkışımız engellendi. Biz, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmasını, işten çıkarmaların yasaklanmasını, maaşlarımıza zam yapılmasını ve zamanında yatırılmasını, fazla mesai ve bayram mesaisi ücretlerimizin ödenmesini talep ediyoruz. Taleplerimiz karşılanana kadar buradan ayrılmıyoruz” dedi.

Öte yandan DEDAŞ binası önünde direnişlerini sürdüren işçilere KESK şubeler platformu, DİSK/Genel-İş ve mahalle muhtarları destek ziyaretinde bulundu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

3. köprü inşaatı denetleniyor mu?

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde iş kazaları alarm veriyor: 1 yılda 39 iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa