07 Nisan 2014 21:15

Kato Dağı eteğinde BDP'lilere saldırı

BDP Hakkari İl Örgütü'nün, karakol yapımı ve olası bir operasyona karşı Kato Dağı eteklerine yapmak istedikleri yürüyüşe, askerler tarafından sert müdahalede bulunuldu. Aralarında BDP'li yöneticilerin de olduğu çok sayıda kişi müdahalede yaralandı.

Paylaş

BDP Hakkari İl Örgütü'nün Hakkari ile Çukurca yolu üzerinde bulunan Üzümcü köyü ile Şine Dağı arasında yaklaşık bir haftadır yaşanan yoğun askeri hareketliliğine dikkat çekmek, karakol yapımına karşı çıkmak ve olası bir operasyona karşı tepki göstermek için Kato dağı eteklerine yapmak istedikleri yürüyüşe askerler, gaz bombası ve plastik mermiyle saldırdı. Yapılan müdahalede BDP Hakkari İl Yöneticisi Selahattin Sayın, Hüseyin Yılmaz, Emin Kılıç, ve Cevahir Kaçar ile isimleri öğrenilemeyen çok sayıda yurttaş yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Hakkari Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, BDP Hakkari İl Başkanı Miraz Çallı'nın da askerlerce gözaltına alındığı öğrenildi. Müdahale haberinin duyulmasının ardından Hakkari ve ilçelerden binlerce yurttaş bölgeye gitti.

Aralarında Hakkari, Yüksekova, Çukurca ve Esendere belediye eş başkanlarının da içinde bulunduğu kitle, "Nöbet çadırı" kuracaklarını söyledi.

Kullanılan yoğun gazdan dolayı fenalık geçiren çok sayıda yurttaştan Hüseyin Yılmaz, Emin Kılıç ve Cevahir Kaçar isimli yurttaşlar, başına isabet eden gaz bombası sonucu yaralandığı öğrenilen BDP Hakkari İl Yöneticisi Selahattin Sayın ile birlikte Hakkari Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralıların tedavisinin sürdüğü aktarıldı.

Yapımına başlanan kalekol çevresi ve kalekola giden tüm yollar ise zırhlı araçlar, özel harekat timleri, çevik kuvvet polisleri ve askerler tarafından barikatlarla kapatıldı. Aynı bölgede bulunan Mesken Dağı Tepesi'ne kalekol yapımına başlandığı öğrenildi. (Hakkari/DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

İlk icraatı işçi atmak

SONRAKİ HABER

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa