05 Nisan 2014 14:02

Eğitim Sen, sürgüne tepki gösterdi

Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak çalışan Tayfun Cengiz’in maaş kesimi, uyarı cezası ve en son olarak da sürgün edilmesine dair bir açıklama yapan Eğitim Sen, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Milli Eğitim Bakanlığı’na tepki gösterdi.

Paylaş

Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak çalışan Tayfun Cengiz’in maaş kesimi, uyarı cezası ve en son olarak da sürgün edilmesine dair bir açıklama yapan Eğitim Sen, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Milli Eğitim Bakanlığı’na tepki gösterdi.

Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel tarafından gerçekleştirilen açıklamada, “Eğitim Sen kurulduğu günden bu yana parasız, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim mücadelesi yürütürken aynı zamanda, ülkemizde hak ve özgürlüklerin gelişmesi için de önemli bir dinamik olarak mücadelesini kararlılıkla yürütmüştür. Bu mücadelemiz zaman zaman farklı kesimlerin hedefi haline getirilmiş, özellikle AKP iktidarı döneminde artan baskı, ceza ve sürgünlerle örgütlülüğümüz zayıflatılmaya çalışılmaktadır” denildi.
Yücel “Eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır yaşadığı sorunlar karşısında sesini yükseltmesi, alanlara çıkarak sorunlarına çözüm araması, siyasi iktidarı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı fazlasıyla rahatsız etmektedir. Kendisine muhalif her sesi, her düşünceyi bastırmak isteyenler, sendikamıza ve üyelerimize yönelik idari ve siyasi baskı politikalarını ‘ya itaat et ya da sürgüne gönderirim’ anlayışı ile işyerlerinde hayata geçirmektedirler” dedi.

'BU UYGULAMALAR AÇIK BİR MOBBİNG'
Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel açıklamasında şunlara değindi: “Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde memur olarak çalışan, sendikamızın yürütme kurulu üyesi Tayfun Cengiz katıldığı özgür kıyafet eylemi ve 17 Haziran iş bırakma eylemi nedeniyle uyarı ve maaş kesimi cezaları almış, hakarete uğramış bu da yetmemiş olacak ki şimdi de Zühtü Günaştı Anadolu Lisesine sürgün edilmiştir. Arkadaşımızın karşılaştığı bu uygulamalar, açıkça bir mobbingdir. Ayrımcı bir tutumdur, yıldırma politikasıdır. Sendikal hak ve özgürlüklerimizi yok sayan, Eğitim Sen’in örgütlülüğünü ve üyelerini hedef alan bu düşmanca tutumu kınıyoruz. Arkadaşımızın hem sendika üyesi olmaktan kaynaklı, hem de yürütme kurulu üyesi sıfatıyla katıldığı eylemler nedeniyle aldığı cezalara, uğradığı haksızlık ve hakareti basınla paylaşmasının cezalandırılmasına ve sürgün edilmesine sessiz kalmayacağız. Bu cezalar açıkça sendikal hakların kullanılmasının engellenmesidir. Eğitim Sen olarak, Tayfun Cengiz’e verilen cezaların kaldırılması, arkadaşımızın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki görevine geri dönmesi için hukuksal mücadelemizi sürdürürken, Sendikal hak ve özgürlükler mücadelemizden de asla geri durmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.” (Tarsus/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Dörtlü Final: Florida ve Üç Uyurlar

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa